Tak wyglądała matura w PRL-u. Zadania wypisane na tablicy i ciasto dla nauczycieli. "Wszyscy ściągali"

Już w maju maturzyści zasiądą w szkolnych ławkach, żeby przystąpić do egzaminu dojrzałości. Zegar tyka, a uczniowie odczuwają coraz większą presję, aby dostać się na wymarzone studia. Każdy zna to uczucie i chociaż dziś młodzieży nie jest do śmiechu, po latach będą wspominali ten dzień ze wzruszeniem. Tak, jak ci, którzy pisali egzamin 40 lat temu. Jak wyglądały egzaminy maturalne w latach 80. XX wieku?

Więcej informacji na temat matur przeczytasz na Gazeta.pl.

Matura jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego młodego człowieka. Wszyscy uczniowie ostatnich klas liceum z niecierpliwością czekają na dzień, kiedy sprawdzą wiedzę zdobytą przez lata edukacji i będą mogli odetchnąć, że egzaminy są już za nimi. Każdego roku ubrani w galowe stroje maturzyści odczuwają ogromny stres. W sieci dostępne są archiwalne zdjęcia z polskich szkół, które pokazują, jak wyglądały egzaminy w PRL-u.

Zobacz wideo Jak będą wyglądały matury 2023? Czy może na nie wpłynąć pandemia?

Tak wyglądała matura w PRL-u

Fotografia udostępniona przez facebookowy profil "Życie codzienne w PRL-u" została wykonana w LO im. Marii Curie-Sklodowskiej w Makowie Mazowieckim w 1987 roku. Chociaż od tamtych czasów wiele się zmieniło, wciąż są elementy wspólne. Egzaminy pisane są na salach gimnastycznych, a nad uczniami czuwa kadra pedagogiczna. Jednak nie chodzi między ławkami. Podczas gdy zestresowani uczniowie wypełniają zadania, nauczyciele zajęli stanowisko przy stole zastawionym ciastami i kanapkami stole.

Polecenia nie znajdują się na arkuszach, a zostały wypisane kredą na tablicy. Uczniowie muszą napisać rozprawkę na jeden z następujących tematów:

  • Obraz Polski niepodległej w "Przedwiośniu" S. Żeromskiego i "Granicy" Z. Nałkowskiej 
  • Sens życia i jego piękno w twórczości J. Kochanowskiego i L. Staffa
  • "Dom zawsze powinien ustępować krajowi". Rozwiń słowa J.U. Niemcewicza w odniesieniu do literatury polskiej wybranej epoki

Zadania, podobnie jak dzisiaj, wymagają znajomości lektur szkolnych. Chociaż internauci zwracają uwagę, że poziom był trudniejszy, twierdzą też, że w tamtych czasach o wiele łatwiej było skorzystać ze schowanych w kieszeniach spodni i podklejonych pod spódniczką ściąg.

Wszyscy ściągali na maksa. Teraz nikt by na to nie pozwolił

- czytamy na jednym z forów internetowych.

Dziś ściąganie na maturze może mieć poważne konsekwencje. Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia, wniesienia lub korzystania przez ucznia z niedozwolonego urządzenia albo zakłócania przez ucznia przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom – przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia temu uczniowi egzamin maturalny z danego przedmiotu. Informację o przerwaniu i unieważnieniu zamieszcza się w protokole przebiegu odpowiednio egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Wówczas uczeń nie ma możliwości poprawy egzaminu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA