Wyciekły arkusze maturalne? CKE zaostrza procedury. Zaskakujące doniesienia

Przecieki z matury od lat zalewają internet tuż przed egzaminami dojrzałości. Maturzyści poszukują drogi na skróty i liczą na wyciek arkuszy maturalnych. CKE stoi na straży prawa i zaostrza procedury. - Po sytuacjach z lat ubiegłych określone w przepisach procedury dotyczące odbioru materiałów egzaminacyjnych oraz ich przekazania zostały zaostrzone - tłumaczy dyrektor CKE Marcin Smolik.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Matura zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie znajdują się na na ostatniej prostej przygotowań do egzaminów dojrzałości. Niektórzy z nich liczą na cud w postaci wycieków arkuszy CKE. Co jeśli, arkusze wyciekną do sieci? Jak było w przypadku ubiegłorocznych przecieków na Podlasiu?

Zobacz wideo Jak będą wyglądały matury 2023? Czy może na nie wpłynąć pandemia?

Przecieki na Podlasiu. Czy doszło wówczas do wycieku arkuszy?

Podczas ubiegłorocznych egzaminów maturalnych, maturzyści z Podlasia od rana wyszukiwali informacje dotyczące jednej z najpopularniejszych lektur z gwiazdą - "Lalki" Bolesława Prusa. Tuż koło godziny 7:17 szybko na popularności zaczęła zyskiwać w Google Trends fraza - "Lalka ambicja". Niektórzy szukali nawet pełnego tematu wypracowania maturalnego: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela"".

Zainteresowanie występowało jedynie w województwie podlaskim. Internauci wpisywali także zapytania dotyczące motywu ambicji, samej postaci Wokulskiego oraz ambicji we wszystkich lekturach z gwiazdką, a to także pojawiło się wówczas na maturze. Niektórzy poszukiwali także streszczenia całej lektury, choć to zapytanie szczególnie nie zaskakuje. 

Z kolei dwa lata temu w tym samym województwie miała miejsce podobna sytuacja. 8 czerwca 2020 roku około godziny 6:30 zanotowano wzrost liczby wyszukiwań w Google Trends frazy - "Wesele elementy fantastyczne". To także się sprawdziło. 

CKE zaostrza procedury maturalne. "Po sytuacjach z lat ubiegłych"

Publikacji arkuszy w sieci przed egzaminem dojrzałości lub w trakcie trwania matury może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W takich sytuacjach Centralna Komisja Egzaminacyjna składa do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Tutaj pojawia się też ryzyko konieczności powtórzenia matury.

Po sytuacjach z lat ubiegłych określone w przepisach procedury dotyczące odbioru materiałów egzaminacyjnych oraz ich przekazania przewodniczącym zespołów nadzorujących zostały zaostrzone

- tłumaczy Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego ma teraz obowiązek okazania nienaruszonych pakietów z arkuszami egzaminacyjnymi, zaś wszyscy przewodniczący zespołów nadzorujących muszą potwierdzić zgodność liczby pakietów z listem przewozowym. Ponadto, jak co roku, podczas egzaminów zapewniona będzie obecność obserwatorów

- dodaje dyrektor CKE. Na razie nie ma żadnych sygnałów, by w internecie pojawiły się przecieki dotyczące tegorocznych egzaminów maturalnych. Miejmy nadzieję, że przebiegną one w spokojnej atmosferze i każdy maturzysta zaliczy egzamin, który w opinii publicznej, jest przepustką do lepszej przyszłości. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o:
Copyright © Agora SA