CKE egzamin ósmoklasisty 2022. Są nowe wytyczne. Niektórym wrócą złe wspomnienia

19 kwietnia dyrektor CKE ogłosił nowe wytyczne w sprawie bezpieczeństwa zdrowotnego na maturze i egzaminie ósmoklasisty. Znacząco różnią się od ubiegłorocznych. Każdy ósmoklasista i maturzysta powinien się z nimi zapoznać.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

CKE egzamin ósmoklasisty 2022. Nowe wytyczne

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w oficjalnym komunikacie poinformował o wytycznych związanych z zachowaniem bezpieczeństwa zdrowotnego podczas tegorocznych matur oraz egzaminu ósmoklasisty. Zapewnił, że podczas egzaminów zewnętrznych przeprowadzanych od maja 2022 r. do sierpnia 2022 r. nie będą obowiązywały - wzorem lat 2020-2021 - odrębne wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów. 

Najważniejszymi zasadami ogólnymi dla szkół i placówek powinny być:

  • szczepienie - rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów,
  • higiena - częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
  • wietrzenie - zaleca się w ramach utrzymania higieny otoczenia.

Jeśli zostaną zaobserwowane objawy infekcji, nauczyciel może skierować ucznia na izolację

Zarówno uczniowie, jak i pracownicy, mogą uczęszczać do szkoły wyłącznie wtedy, kiedy nie mają żadnych objawów infekcji lub choroby zakaźnej. Rekomenduje się, aby ograniczyć do minimum przebywanie w szkołach osób trzecich. W razie, gdy u ucznia zaobserwowane zostaną objawy mogące wskazać na infekcję bądź chorobę zakaźną, należy odizolować dziecko i niezwłocznie powiadomić o fakcie rodziców lub opiekunów.

Egzamin ósmoklasistyEgzamin ósmoklasisty coraz bliżej, a nauki niemało. Kluczowe są dwie zmiany

Szkoły powinny regularnie poddawać czyszczeniu z użyciem wody z detergentem lub środków dezynfekujących, infrastruktury szkoły, sprzętu, przyborów i materiałów wykorzystywanych podczas zajęć. Zaleca się wietrzenie sal i części wspólnych co najmniej raz na godzinę w czasie zajęć i podczas przerwy.

Cały komunikat można przeczytać tutaj.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: