Tak wyglądało szkolne przedstawienie. Przywiązali ucznia do krzyża. Dyrektorka się tłumaczy

W szkole podstawowej w Borzestowie na Kaszubach zorganizowano wielkanocne misterium. Uczeń odgrywający rolę Jezusa został przywiązany do krzyża. Dyrektorka placówki uważa, że szkoła realizuje to, czego wymaga od niej lokalna społeczność.

Więcej tematów związanych z aktualną sytuacją w polskich szkołach na Gazeta.pl

O szkole podstawowej im Franciszka Tredera w Borzestowie na Kaszubach (gmina Chmielono) znów jest głośno. To placówka, o której pisaliśmy jakiś czas temu, była już 28 razy poświęcona przez księdza. W święta wielkanocne tamtejsze nauczycielki zorganizowały wraz ze swoimi uczniami przedstawienie - misterium męki pańskiej.

Lektury obowiązkowe matura 2022Lektury obowiązkowe matura 2022. Te 13 pozycji to absolutne minimum

Kontrowersyjne przedstawienie szkolne

Szkoła, która jest placówką publiczną, a jej organem prowadzącym jest gmina Chmielno, zamieściła na swoim koncie na Facebooku obszerną fotorelację ze wspomnianego wydarzenia. Na zdjęciach widać m.in. chłopca odgrywającego rolę Jezusa, który zostaje za ręce przywiązany do krzyża i udaje martwego.

Nasi aktorzy pokazali nie tylko swój artystyczny kunszt, ale przede wszystkim wprowadzili nas duchowo i kulturalnie w zbliżające się Święta Wielkanocne.
Przedstawienie było tak pełne realizmu i autentyzmu, że widzowie zgromadzeni reagowali emocjonalnie podczas odtwarzanych scen ukrzyżowania jakby brali udział w realnym wydarzeniu. Była to dla wszystkich wzruszająca i "żywa" lekcja katechezy

- czytamy na Facebooku na profilu szkoły.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Wójt broni szkoły

Sprawą zainteresowały się lokalne media. W wypowiedzi dla Ekspressu Kaszubskiego wójt gminy Chmielno Michał Melibruda powiedział: 

W publikacjach dotyczących szkoły w Borzestowie pomijany jest jeden najważniejszy fakt. W tej placówce 100 procent uczniów uczęszcza na lekcje religii, na zasadzie dobrowolności. W tej sytuacji, czy to podczas organizacji dorocznej kolędy, czy poprzez organizację przedstawienia Misterium Męki Pańskiej, ani jedno dziecko nie zostało pokrzywdzone lub wykluczone. Sam brałem udział w ostatnim przedstawieniu wielkanocnym i ono poza aspektem religijnym miało również wysoki poziom artystyczny, więc nie dopatrywałbym się tutaj żadnych kontrowersji.

Głos zabrała także Marta Grzenia, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Borzestowie:

Organizacja Misterium Męki Pańskiej to jedno z wydarzeń wpisanych do programu pracy szkoły. Nie robimy niczego niezgodnego z przepisami, a wręcz przeciwnie, realizujemy to, co wpisuje się w oczekiwania lokalnej społeczności

- zapewniła.

Ulga na dziecko - do jakiego wieku? Rodzice, zostało zaledwie 9 dni na rozliczeniaUlga na dziecko - do jakiego wieku? Rodzice, zostało zaledwie 9 dni na rozliczenia

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o: