Czy w szkole trzeba nosić maseczki? Niedzielski zwraca uwagę na dwie kwestie

28 marca został zniesiony obowiązek noszenia maseczek ochronnych w pomieszczeniach zamkniętych. Adam Niedzielski podkreśla jednak dwie ważne kwestie. Są miejsce, gdzie trzeba zasłaniać nos oraz usta i są sytuacje, w których powinniśmy to robić. A co ze szkołami? Czy w szkole trzeba nosić maseczki? Czy podczas egzaminów dzieci powinny mieć maseczki?

Czy w szkole trzeba nosić maseczki? Niedzielski zwraca uwagę na dwie kwestie

Od 28 marca 2022 roku znika obowiązek noszenia maseczek. Jest jeden wyjątek. Poinformował o tym już w minionym tygodniu Adam Niedzielski.

Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania – pierwsze z nich to zniesienie obowiązku noszenia maseczek

- przekazał na konferencji prasowej.

Skąd taka decyzja? Ministerstwo Zdrowia analizowało sytuację w ostatnich tygodnia. Ani napływ uchodźców, ani powrót dzieci po feriach do szkół nie wywołał lawiny zakażeń.

Z naszej perspektywy te dwa zjawiska nie przyczyniły się do przełamania tendencji spadkowej zakażeń

 – mówił Adam Niedzielski.

Oba te elementy, zarówno sytuacja międzynarodowa, jak i perspektywy i prognozy, jakimi dysponujemy, są pozytywne tzn. przewidujemy, że do końca kwietnia będziemy mieli zdecydowaną redukcję zarówno zakażeń, jak i hospitalizacji

 – wskazywał minister.

Adam Niedzielski zwrócił jednak uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze maseczki nadal należy nosić w podmiotach leczniczych. I dotyczy to zarówno pacjentów, jak i pracowników. Kiedy wybieramy się do szpitala czy przychodni, musimy zasłonić usta i nos. Obowiązek ten dotyczy także aptek.

Po drugie, są sytuacje, kiedy zasłanianie ust i nosa jest zalecane. Maseczki powinny być używane w sytuacjach, w których sami dostrzeżemy większe ryzyko zakażenia.

Wtedy rekomenduję, by używać maseczek

– podkreślał Adam Niedzielski.

Zobacz wideo Problemy skórne z powodu noszenia maseczki. Jak ich uniknąć? [#HomeBeauty]

Czy w szkole trzeba nosić maseczki? Jak ocenić potencjalne większe ryzyko zakażeń?

Rodziców zastanawia więc fakt, czy w szkole trzeba nosić maseczki. Potencjalnie jest to bowiem duże skupisko ludzi. Nie ma obowiązku noszenia maski czy podczas egzaminów, czy też podczas codziennej nauki w klasach.

Gdy mamy wątpliwości dotyczące tego, czy nosić maseczkę, warto posłużyć się przykładem przytoczonym w "The New York Times". Erin Bromage, profesor biologii, badający choroby zakaźne na Uniwersytecie Massachusetts, na łamach magazynu pokazał świetną analogię z dymem papierosowym. Gdyby ktoś palił papierosy w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy, jak szybko drażniący zapach wypełniłby powietrze. Jeśli szybko poczulibyśmy zapach, tak samo szybko rozprzestrzeni się wirus. Lepiej więc takiej sytuacji włożyć maseczkę.

Więcej o: