Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022. Rodzice muszą uważać, bo nie ma jednego terminu dla wszystkich

Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022 wymaga podjęcia od rodziców ważnej decyzji. Czy dziecko pójdzie do placówki w obwodzie, czy może do innej? Jakie dokumenty trzeba złożyć i jakich terminów przestrzegać?

Więcej o aktualnej sytuacji w polskim szkolnictwie na Gazeta.pl

Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022 polega na przyjęciu do klas pierwszych siedmiolatków (dzieci urodzone od stycznia do grudnia w 2015 r., objęte obowiązkiem szkolnym) oraz sześciolatków (dzieci urodzone od stycznia do grudnia w 2016 r.) – zgodnie z wolą rodziców. Dotyczy to dzieci, które w poprzednim roku szkolnym uczęszczały do przedszkola albo posiada opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości wcześniejszego rozpoczęcia nauki w szkole.

Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022 - terminy

Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022 rozpoczyna się zazwyczaj na przełomie lutego i marca, ale poszczególne terminy mogą się różnić w zależności od miasta/województwa. Najlepiej więc sprawdzić to na stronie internetowej szkoły lub zadzwonić do sekretariatu. Wiele placówek umieszcza takie informacje na swoich profilach na Facebooku.

Ile dla rodzin z dwójką dzieci w 2022? Mogą otrzymać sporo pieniędzyIle dla rodzin z dwójką dzieci w 2022? Mogą otrzymać sporo pieniędzy

Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022 - szkoła obwodowa

Dzieci mieszkające w obwodzie szkoły podstawowej, którzy ubiegają się o przyjęcie do pierwszej klasy tej szkoły przyjmowane są z urzędu, jedynie na podstawie zgłoszenia złożonego przez rodziców lub opiekunów. Do takiego zgłoszenia wystarczy dołączyć oświadczenie o miejscu zamieszkania rodziców kandydata i samego kandydata. Należy jednak pamiętać, że dziecko ma prawo iść do szkoły w swoim obwodzie, ale nie musi. Jego rodzice mogą się starać o przyjęcie do innej placówki. 

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022 - szkoła poza obwodem

Rodzice, którzy chcą, żeby ich pociechy uczęszczały do innej placówki, mają nieco trudniejsze zadanie. Ich dzieci muszą wziąć udział w postępowaniu rekrutacyjnym (zasady i terminy różnią się w zależności od miejsca zamieszkania). Mogą się starać o przyjęcie do dowolnych szkół (nie ma tu ograniczenia), składając dokumenty do placówek według własnej listy preferencji. Na początku listy znajduje się szkoła pierwszego wyboru, czyli ta najbardziej upragniona. Warto na liście umieścić także szkołę obwodową, bo wtedy mamy pewność, ze dziecko będzie miało miejsce w placówce, jeśli nie dostanie się do tych spoza obwodu. W zależności od tego, czy nasze dziecko ma iść do szkoły w obwodzie, czy poza nim, rodziców obowiązują inne terminy składania wniosków oraz innych dokumentów. 

Częstochowa, 8 lutego 2021 r. Ul. Schillera na PółnocyUlga na dziecko 2022 - limit dochodu. Nie każdy może liczyć na duży zastrzyk pieniędzy

Więcej o: