Tak wygląda jedna z najnowocześniejszych szkół w Polsce. Ma obserwatorium astronomiczne i siłownię dla uczniów

Na warszawskim Żoliborzu otwarto właśnie jedną z najnowocześniejszych szkół w Polsce. W nowej placówce będzie mogło uczyć się 775 dzieci, które skorzystają m.in. z dwupoziomowej biblioteki czy zajęć jogi i dżudo w przestronnych salach gimnastycznych.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskiej oświacie na Gazeta.pl

14 lutego, po zakończeniu ferii zimowych dla województwa mazowieckiego, w nowej Szkole Podstawowej nr 396 przy ul. Anny German 5A na warszawskim Żoliborzu, naukę rozpoczęli pierwsi uczniowie. W szkolnych ławkach zasiadło 110 uczniów klas pierwszych i drugich. Klasy te powstały jeszcze we wrześniu, ale uczyły się w innych placówkach. Teraz wraz ze nauczycielami mogły już przejść do swojej docelowej szkoły - jednej z najnowocześniejszych w Polsce i jednej z największych w Warszawie. Od nowego roku szkolnego placówka przeprowadzi rekrutację do wszystkich klas, do zerówki i przedszkola. 

130 miejsc pracy dla nauczycieli

Szkoła ma całkowitą powierzchnię 14 617,54 m2 i zajmuje pięć kondygnacji (jedna podziemna). Będzie działała w systemie jednozmianowym, a dzięki jej otwarciu, pozostałe przepełnione placówki w okolicy także przejdą na taki tryb pracy. We wrześniu naukę będzie tu mogło rozpocząć 775 dzieci w 31 klasach, 25 w zerówce, a przedszkole będzie mogło przyjąć 150 maluchów. Placówka docelowo zatrudni 180 pracowników, w tym 130 nauczycieli. 

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Siłownia i obserwatorium astronomiczne to nie wszystko

Uczniowie placówki będą mieć do dyspozycji 33 sale lekcyjne, dużą halę sportową oraz dwie przestronne sale gimnastyczne, gdzie będzie można organizować m.in. zajęcia jogi, gimnastyczne, dżudo. Poza tym na terenie obiektu znajduje się dobrze wyposażona siłownia, dwupoziomowa biblioteka z czytelnią oraz obserwatorium astronomiczne. Obiady uczniowie będą jeść w nowoczesnej stołówce, a pracownicy zaparkują swoje auta na parkingu podziemnym. 

Teren wokół szkoły także robi wrażenie. Przewidziano duże boiska, bieżnię, siłownię zewnętrzną, plac zabaw, stojaki na rowery. Na potrzeby placówki przebudowano część ulicy, aby można było stworzyć ścieżkę rowerową i chodnik. Na razie jeszcze tego nie widać, ale wiosną teren wokół obiektu efektownie się zazieleni.

Więcej o:
Copyright © Agora SA