Kiedy wracamy do szkoły? Nastąpiła zmiana planów. Przemysław Czarnek o sytuacji klas 5-8

"Kiedy wracamy do szkoły?" - to pytanie, które zadaje sobie wielu uczniów starszych roczników. W styczniu niespodziewanie wprowadzono edukację zdalną, która miała potrwać do końca lutego. Minister edukacji i nauki zapowiedział jednak zmianę planów.

Chociaż od września dzieci uczyły się w trybie stacjonarnym, w grudniu podjęto decyzję o wprowadzeniu edukacji zdalnej przed świętami Bożego Narodzenia. Dzięki niej uczniowie i nauczyciele mieli uniknąć kwarantanny, by móc spotkać się z bliskimi przy wigilijnym stole. Ostatecznie powrót do placówek nastąpił 10 stycznia, ale nie na długo, bo 25 stycznia na konferencji prasowej Przemysław Czarnek ponownie zapowiedział zaostrzenie obostrzeń.

Kiedy wracamy do szkoły?

Więcej artykułów o tematyce szkolnej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Minister edukacji i nauki ogłosił wówczas, że ze względu na dynamiczny wzrost zachorowań na COVID-19 uczniowie V-VIII szkół podstawowych oraz młodzież ze szkół średnich będzie uczyć się zdalnie aż do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego.

Okazuje się jednak, że chociaż ferie jeszcze się nie skończyły, nastąpiła istotna zmiana planów. W środę 9 lutego odbyła się kolejna konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia oraz ministra edukacji i nauki. Adam Niedzielski ocenił wówczas, że apogeum piątej fali pandemii jest już za nami.

Patrząc na piątą falę spodziewamy się, że scenariusze spadku będą analogiczne, czyli że będą one rzędu powyżej 20 proc. Dlatego scenariusz szybkiego wzrostu i szybkiego spadku jest najbardziej prawdopodobny. Luty będzie tym miesiącem, w którym spadki powinny być wyjątkowo duże. Mam nadzieję, że w marcu będziemy podejmowali decyzję w sprawie znoszenia restrykcji lub wprowadzenia łagodnych zasad. Jestem optymistą. Mamy do czynienia z końcem pandemii

- poinformował.

Zaistniałe okoliczności skłoniły rządzących do wprowadzenia istotnej zmiany w kwestii edukacji zdalnej i uczniowie wrócą do placówek szybciej, niż początkowo zapowiadano.

Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej uczniów z klas od 5 do 8 i szkół ponadpodstawowych o tydzień. Wszystkie szkoły, które w drugiej połowie lutego nie będą już na feriach, wrócą do nauki stacjonarnej 21 lutego

- powiedział Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki zapowiedział również, że aż do końca roku szkolnego nie zostanie ponownie wprowadzona edukacja zdalna.

Więcej o: