Zasiłek rodzinny 2022. Nauka zdalna trwa, ale środki nie przysługują rodzicom

Zasiłek opiekuńczy na dziecko nazywany też zasiłkiem rodzinnym 2022 czy zasiłkiem covidowym był dotychczas wypłacany wszystkim tym, którzy z uwagi na naukę zdalną czy zamknięte z powodu pandemii placówki opiekuńcze postanowili zostać z dziećmi w domu. Niestety obecnie zasiłek rodzinny na dziecko nie jest wypłacany.

Zasiłek rodzinny 2022. Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, czyli potocznie zasiłek opiekuńczy na dziecko czy też zasiłek rodzinny 2022, był olbrzymim wsparciem dla rodziców, którzy mieli problem z zapewnieniem dzieciom opieki podczas nauki zdalnej, zamkniętej placówki czy kwarantanny. Zgodnie z przepisami, zasiłek przysługuje każdemu rodzicowi dziecka do ukończenia ósmego roku życia.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługiwał rodzicom i opiekunom małych dzieci w następujących przypadkach:

  • zamknięcie z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego lub innej placówki, do której uczęszcza pociecha;
  • kiedy placówki te są otwarte, ale ich funkcjonowanie jest ograniczone w związku z epidemią COVID-19 nie mogą zapewnić dziecku opieki;
  • brak możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu epidemii COVID-19.

Niestety dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko obecnie nie jest wypłacany. Rodzic dziecka, które przebywa na kwarantannie, może wystąpić o zwyczajny zasiłek opiekuńczy, który przysługuje w wymiarze 60 dni w roku na dziecko.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

Zasiłek rodzinny 2022. Co z wypłatami dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Zasiłek opiekuńczy nie jest wypłacany. Rodzice ubolewają nad tym faktem. Pod artykułami eDziecko.pl na temat pojawiły się komentarze oburzonych rodziców:

Musieliby dać pieniądze rodzicom, aby zostali zajmowali się młodszymi dziećmi
A klasy I-IV klasy to wyjątki? Albo wszyscy zostają w domu, albo wszyscy do szkoły...
Dobrze, że nie mają pieniędzy na opiekę dla wszystkich i mój syn pójdzie normalnie do szkoły

- pisali. 

Dlaczego zasiłek nie jest wypłacany? Podjęto decyzję o zamknięciu szkół tylko dla starszych klas podstawówek i wyższych poziomów edukacji. Dzieci, które nie skończyły ośmiu lat, to dzieci uczące się w klasach 1-3, a więc uczące się obecnie stacjonarnie. W trybie stacjonarnym pracują także przedszkola i żłobki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.