Nauka zdalna skrócona i koniec chaosu w szkołach? Minister Czarnek o planach resortu

Część uczniów wciąż uczy się stacjonarnie, niektórzy przeszli na naukę zdalną, do tego jeszcze ferie w czterech terminach. Przemysław Czarnek zapowiedział, że być może uda się wcześniej wrócić do szkół.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju na Gazeta.pl

Aktualnie trwają ferie zimowe dla uczniów z sześciu województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. W pozostałych województwach dzieci i młodzież uczą się zdalnie (dotyczy to uczniów szkół podstawowych od piątej klasy wzwyż i tych uczęszczających do szkół średnich). Zgodnie z zapowiedziami rządu, nauka zdalna ma potrwać do 27 lutego, więc uczniowie wróciliby do szkół od 28 lutego. Część rodziców nauczycieli i uczniów jest sceptycznie nastawiona do tych planów w związku z dużą liczbą nowych zachorowań na COVID-19, obawiają się, że rząd przedłuży naukę w trybie online. 

Nauka zdalna skończy się wcześniej? 

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki w programie "Gość wiadomości" w TVP Info powiedział wczoraj, że być może rząd zdecyduje się na wcześniejsze zakończenie nauki zdalnej:

Jeśli będą warunki, to pozwolimy wrócić do nauki stacjonarnej wcześniej niż z końcem lutego

- stwierdził. Być może decyzje będą dotyczyły konkretnych województw. Czarnek powiedział, że jego resort przygląda się danym z pięciu województw, które już zakończyły ferie zimowe: 

Słyszymy, że szczyt piątej fali ma być już za tydzień, nie widzę więc zagrożenia dla powrotu do szkół pod koniec lutego

– zapewnił. 

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Decyzje nie dotyczą wszystkich

Szef resortu edukacji przypomniał, że szkoły nie zostały zamknięte, bo nauka w trybie stacjonarnym przecież odbywa się dla klas I-IV, podkreślił, że aktualnie w placówkach uczy się 1,6 mln dzieci. Ich ewentualne zamiany planów rządu nie dotyczą. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA