MEN chce wstrzymania studniówek na pewien czas. Padł konkretny termin

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaleca, aby szkoły średnie, które zdecydowały się na organizację studniówki pomimo trwającej pandemii koronawirusa, zmieniły jej termin. Przekazano również wytyczne dotyczące organizacji imprezy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

Więcej informacji na temat obecnej sytuacji w szkołach przeczytasz na Gazeta.pl.

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało na profilu na Twitterze, że pozostało zaledwie 100 dni do matury. Podobnie jak każdego roku, maturzyści w wielu polskich szkołach mieli świętować tę symboliczną liczbę w czasie studniówki. Niestety piąta fala pandemii koronawirusa może pokrzyżować im plany. 28 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 57 262 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i 271 zmarłych. W związku ze wzrastającymi liczbami zakażeń i nauką zdalną w szkołach MEN zaleca przełożyć studniówki.

Zobacz wideo Córka Katarzyny Skrzyneckiej nie chce być sławna! „Mówi do mnie: Nie drzyj mordy!"

Studniówki 2022. Ministerstwo edukacji zaleca ich przełożenie

Rzeczniczka prasowa MEN Anna Ostrowska w wytycznych przekazanych redakcji Onet.pl poinformowała, że o ile jest to możliwe, MEN rekomenduje przeniesienie studniówek. Nie ma jednak odgórnego nakazu, aby odwoływać zaplanowane już imprezy. Chyba że miała odbyć się w budynku szkoły.

Z wytycznych  MEN dowiadujemy się, że uroczystości studniówkowe w budynku szkoły nie mogą odbywać się w przypadku przejścia nauczania na naukę zdalną lub hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na COVID-19. Anna Ostrowska wyjaśniła, jak wygląda sytuacja w pozostałych przypadkach.

'Zapominamy o tym, czym jest edukacja. Jako nauczyciele musimy zdawać sobie sprawę, po co uczyć, czego uczyć i jak uczyć. Problem polskiej szkoły polega na tym, że na wszystkie te pytania można sobie odpowiedzieć jednym słowem'Nowy projekt walki z pandemią. Nauczyciele znów pokrzywdzeni?

Ministerstwo Edukacji i Nauki rekomenduje, tam, gdzie przy organizacji studniówki jest jeszcze możliwe zarządzanie zmianą (np. przeniesienie terminu, zaangażowania środków), o ograniczenie do 27 lutego udziału w studniówce

- poinformowała. Dodała także, że w pozostałych przypadkach zalecane jest "wzmocnienie reżimu sanitarnego i przygotowanie bezpiecznej przestrzeni, przy zachowaniu zasad dbałości o zdrowie własne i innych (maseczki, dezynfekcja) oraz odpowiedzialności społecznej". 

Jednak dyrektorzy szkół już w grudniu mieli wątpliwości, czy da się zorganizować bezpieczną imprezę. "Dziennik Gazeta Prawna" opublikował wówczas wyniki sondażu, z którego wynikało, że 59 proc. zapytanych przez Ogólnopolskie Forum Nauczycieli i Dyrektorów było zdania, że nie da się przeprowadzić studniówek w sposób bezpieczny. 

Kiedy kończą się ferie zimowe 2022? Ta data oznacza dla uczniów ważną zmianęFerie zimowe 2021. Rodzice mogą dostać dodatkowe 500 plus na wypoczynek

Więcej o: