Ferie zimowe 2022. Rodzice mogą dostać dodatkowe 500 plus na wypoczynek

Chociaż dla niektórych ferie zimowe 2022 dobiegają już końca, wciąż większość uczniów czeka na odpoczynek. Mamy dobrą informację dla tych rodziców, którzy jeszcze nie zaplanowali zimowego wypoczynku swoim dzieciom - w tym czasie możecie wykorzystać dodatkowe 500 plus od rządu.

Więcej informacji na temat świadczeń przysługujących rodzicom znajdziesz na Gazeta.pl.

Ferie zimowe 2022 trwają w Polsce od 17 stycznia. Jako pierwsi zwolnieni z zajęć szkolnych są uczniowie województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Ich wolne od szkoły potrwa do 30 stycznia. Ferie w pozostałych województwach prezentują się w tym roku następująco:

  • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r.  województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 31 stycznia – 13 lutego 2022 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 14-27 lutego 2022 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Oznacza to, że jeszcze niektórzy rodzice mogli nie wykorzystać bonu turystycznego, czyli dodatkowego 500 plus na wypoczynek. 

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Ferie zimowe 2022. Jak wykorzystać bon turystyczny?

Bon turystyczny przysługuje wszystkim rodzicom, bez względu na dochody. Dodatkowe 500 zł na wypoczynek mogą wykorzystać do końca września, ale tylko jednorazowo. Oznacza to, że za 500 zł opłacą usługi hotelarskie w ferie lub wakacje, ale tylko na terenie Polski.

Bon turystyczny - do kiedy ważny? To duża oszczędność na ferie zimoweBon turystyczny - do kiedy ważny? To duża oszczędność na ferie zimowe

Aby wygenerować bon turystyczny, wystarczy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wówczas w wiadomości mailowej lub sms-owej otrzymujemy 16-cyfrowy kod, który wystarczy okazać podczas rezerwacji pokoju w obiekcie turystycznym lub w czasie samego pobytu.

Bonu nie trzeba wykorzystać jednorazowo. Można płacić nim aż do wyczerpania jego wysokości. Chociaż niektórzy rodzice woleliby wymienić go na gotówkę, nie ma takiej możliwości.

Bon będzie można wykorzystać w konkretnych miejscach, których listę opublikowała Polska Izba Turystyczna.

Wypłata 500 plus. Styczeń 2022 bez zmian, ale luty może niektórych zaskoczyćWypłata 500 plus. Styczeń 2022 bez zmian, ale luty może niektórych zaskoczyć

Więcej o: