Lex Czarnek - zmiany ograniczą wolność szkół. Przemysław Czarnek: "Bzdura"

Lex Czarnek - zmiany w prawie oświatowym wywołują wiele emocji. Przeciwnicy nowelizacji prawa oświatowego wskazują utrudnienia organizowania zajęć dodatkowych w placówkach i ograniczenie władzy dyrekcji.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskim szkolnictwie na Gazeta.pl

Lex Czarnek - zmiany planowane przez resort edukacji wciąż są powodem wielu emocji. Sejm przyjął już projekt nowelizacji Prawa oświatowego. Zmiany nazywane "Lex Czarnek" mają zwiększyć zakres uprawnień kuratorów oświaty, ograniczając jednocześnie władzę dyrektorów placówek. Poza tym, dyrektor każdej szkoły będzie musiał uzyskać szczegółowe informacje o działaniach i zajęciach prowadzonych przez wszelkie stowarzyszenia i organizacje na terenie swojej placówki oraz uzyskać pozytywną opinię kuratora, która pozwoli im pracować z uczniami. Chodzi oczywiście o zajęcia dodatkowe dla uczniów. Przeciwnicy ustawy uważają, że to spowoduje "ograniczenie wolności szkół". 

Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekPoważna sytuacja w szkołach. Przemysław Czarnek: "Nie dajmy się zwariować"

Lex Czarnek - zmiany na lepsze?

Lex Czarnek - zmiany w prawie oświatowym według szefa resortu edukacji pozwolą kontrolować to, czego nasze dzieci będą się uczyły w szkołach na zajęciach dodatkowych. 

Bądźmy szczerzy, o co walczą ci ludzie, którzy wprowadzają zamęt wokół lex Czarnek. Walczą o to, żeby ten pochód, który przeszedł przez instytucje kultury, przez uczelnie, pochód neomarksistowski, lewacki z demoralizacją dzieci i młodzieży, ze wciskaniem dzieciom rzeczy, które są absolutnie sprzeczne z rzeczywistością, żeby przeszedł także przez szkoły podstawowe i ponad podstawowe i na to się zgodzić nie możemy i dlatego taki krzyk. Nic więcej nie chcemy. Chcemy wiedzieć, czego organizacje pozarządowe będą chciały uczyć dzieci i młodzież

– powiedział Przemysław Czarnek w programie "Sygnały dnia" w radiowej "Jedynce". Przeciwnicy zmian uważają, że to powrót do realiów PRL-u, że od teraz urzędnicy będą mogli decydować, na jakie zajęcia dodatkowe rodzice poślą swoje dzieci.

Bzdura, która nie wynika w ogóle z przepisów naszej ustawy

- uważa Czarnek.

szkoła, zdjęcie ilustracyjneZawieszone lekcje w ponad 400 placówkach w Warszawie. "Szkoły są jednym wielkim zbiorowiskiem chorób"

Lex Czarnek - zmiany niekorzystne dla dyrektorów

Lex Czarnek - zmiany planowane w ramach nowelizacji prawa oświatowego dają kuratorom oświaty możliwość łatwego doprowadzenia do zwolnienia dyrektora konkretnej placówki. Dają im możliwość skutecznego wnioskowania o odwołanie z funkcji dyrektora szkoły osoby, która nie będzie chciała wykonać zaleceń pokontrolnych organu nadzoru pedagogicznego.

Więcej o: