Poważna sytuacja w szkołach. Przemysław Czarnek: "Nie dajmy się zwariować"

Omikron przyczynia się do zamykania kolejnych placówek, których uczniowie trafiają przed komputery i przechodzą na zdalne nauczanie. Rządzący twierdzą, że mimo wszystko będą próbowali utrzymać naukę stacjonarną.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskich oświacie na Gazeta.pl

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki 24 stycznia był gościem programu "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce, gdzie wypowiadał się na temat ewentualnego zamknięcia szkół i przejścia na naukę zdalną oraz planów dotyczących testowania nauczycieli po feriach zimowych.  

Przemyslaw CzarnekCzarnek zaapelował do nastolatków. "Skupcie się na nauce, na seks przyjdzie czas"

Czarnek o Omikronie

Piąta fala epidemii koronawirusa wywołana wariantem omikron nabiera rozpędu. Na naukę zdalną i hybrydową przechodzi coraz więcej placówek, uczniowie trafiają na kolejne kwarantanny z powodu kontaktu z osobami zakażonymi w szkołach - innymi uczniami, nauczycielami i pracownikami placówek.

Omikron rzeczywiście atakuje, widzimy to w statystykach szkolnych

- powiedział szef resortu edukacji.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Nauka stacjonarna po feriach

Przemysław Czarnek został spytany o to, czy w ślad za Włochami, którzy mimo wielkiej liczby nowych zachorowań utrzymali naukę stacjonarną, rządzący także w Polsce mają taki zamiar. Zapewnił, że tak, jednocześnie przypomniał:

Od dziś siedem na szesnaście województw jest na feriach [...] kontakt, ruch okołoszkolny i możliwość transmisji koronawirusa jest zredukowany do minimum. W pozostałych dziewięciu województwach stosujemy te przepisy, które stosowaliśmy do tej pory [...] Obserwujemy sytuację z dnia na dzień, jeśli by się działo coś absolutnie dramatycznego działo dramatycznego, będziemy podejmować decyzje, mamy kilka wariantów działań

- zapewnił Czarnek. 

Minister CzarnekCzarnek chce wprowadzić nowy przedmiot szkolny. Mówi, czego brakuje uczniom

Testy nauczycieli po feriach zimowych? 

Rozmówczyni szefa resortu edukacji stwierdziła, że chociaż trwają ferie, dzieci i młodzież oddają się aktywnościom, które także mogą sprzyjać zakażeniom. Czarnek stwierdził:

Wszystko może sprzyjać zakażeniu, ale nie dajmy się zwariować

Nie wykluczył, że po zakończeniu ferii zimowych nastąpi testowanie nauczycieli, jednak przypomniał, że decyzje w tym zakresie podejmuje ministerstwo zdrowia i służby sanitarne, a nie resort edukacji. 

Więcej o: