Nauka zdalna po feriach? Lekarz: "Szkoły są teraz wylęgarniami koronawirusa"

Nauka zdalna po feriach? Resort edukacji nie zdecydował jeszcze o zamknięciu placówek oświatowych, jednak COVID-19 robi to za niego. Szybko rozprzestrzeniający się omikron wysyła coraz więcej uczniów na naukę zdalną.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju na Gazeta.pl

Nauka zdalna po feriach? Ten scenariusz staje się coraz bardziej realny. Chociaż w pięciu województwach trwają ferie zimowe, czyli mieszkający na ich terenie uczniowie nie chodzą do szkół, omikron rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie. 

Przemęczone dzieckoOd kiedy dziecko może zostać samo w domu? Prawo wskazuje konkretny wiek

Nauka zdalna po feriach? W wielu placówkach już teraz 

Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowanymi na Twitterze 21 stycznia, czyli w miniony piątek, w trybie stacjonarnym działało 70,8 proc. szkół podstawowych (7002 wszystkich placówek), 83 w trybie zdalnym, a 2805 w mieszanym. Jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, to w trybie stacjonarnym działało 78,6 proc (4312 placówek), 47 zdalnie, a 1130 w trybie mieszanym. Po weekendzie te dane na pewno ulegną zmianie, można się spodziewać, że zamkniętych zostanie jeszcze więcej placówek. 

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Nauka zdalna po feriach?

Szkoły są teraz wylęgarniami koronawirusa. Widać to w statystykach. Powinny jak najszybciej przejść na nauczanie zdalne

- powiedział w rozmowie z Radiem Zet dr Tomasz Karauda, lekarz z oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego szpitala im. Norberta Barlickiego w Łodzi. Karauda zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne dla dzieci jest uczestniczenie w zajęciach stacjonarnych, jednak uważa, że w obecnej sytuacji dla wszystkich byłoby korzystniej i bezpieczniej, gdyby zostały w domach:

Dzieci powinny się rozwijać, mieć możliwość kontaktu społecznego. To jest wszystko ważne, ale musimy rozważyć to, co jest w danym momencie dla nas najwyższym priorytetem. Czy społeczny kontakt dzieci, czy życie ludzi trafiających do szpitali?

- dodał. 

Prawie połowa nauczycieli rozważa zmianę pracy. 'Płacą grosze i nie mają szacunku'Prawie połowa nauczycieli rozważa zmianę pracy. "Płacą grosze i nie mają szacunku"

Nauka zdalna po feriach? Na razie nowe obostrzenia

Rządzący nie zapowiadają jeszcze zamknięcia szkół, jednak na niedawnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych decyzjach w sprawie obostrzeń. Niewykluczone, że już niedługo będziemy się musieli legitymować paszportami covidowymi, jeśli będziemy chcieli wybrać się np. do restauracji, czy zatrzymać w hotelu. 

Więcej o: