Wielki powrót przysposobienia obronnego? Czarnek zdradził szczegóły

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek jest w ostatnich dniach na ustach wielu osób związanych ze szkolnictwem. Wszystko ze względu na kontrowersyjną nowelizację ustawy Prawo oświatowe wzmacniającą rolę kuratora oświaty. Szef resortu wziął udział w internetowej dyskusji, w której nie tylko zaciekle bronił swoich pomysłów, ale też nie wykluczył powrotu przysposobienia obronnego i zasugerował uczniom, by skupili się na nauce, a nie seksie.

Więcej artykułów dotyczących edukacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

We wtorek w pokoju "Suwroom" na portalu Twitter odbyła się dyskusja z udziałem ministra edukacji i nauki. Czarnek przyznał, że "ostatnie dni obfitują w wiele emocji". Jego zdaniem, głównym celem nowelizacji ustawy nazywanej "lex Czarnek" jest to, by każdy, kto chce uczyć w szkole, powiedział najpierw, czego chce uczyć.

- Ja nie widzę w tym nic dziwnego, żeby ktoś, kto chce wchodzić do szkoły na zaproszenie nauczycieli, dyrektorów czy rodziców, pokazał, czego chce uczyć. (...) Jeśli ktoś chce działać bez kuratorium, to może działać sobie wszędzie indziej poza szkołą. Jest mnóstwo miejsc, w których kuratorium nie ma nadzoru pedagogicznego. Organem nadzoru pedagogicznego od kilkudziesięciu lat jest kuratorium oświaty - powiedział Przemysław Czarnek.

Przypomnijmy, że "lex Czarnek" w drastyczny sposób zwiększy rolę kuratora oświaty, a za jego pośrednictwem – samego ministra. Przykładowo, kurator będzie mógł złożyć wniosek do organu prowadzącego szkołę o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia, jeśli ten nie zastosuje się do jego zaleceń. Same zalecenia zaś mogą dotyczyć niemal każdego aspektu pracy szkoły. 

W praktyce oznacza to, że odwołanie dyrektora może nastąpić z dowolnego powodu. Jednocześnie, sam Czarnek przyznał podczas wywiadu na Twitterze, że w nowelizacji chodzi m.in. o "wyeliminowanie takich zjawisk ze szkół jak demoralizacja tęczowymi piątkami". 

- To również cel tej ustawy, aby wyeliminować wchodzenie do szkół tego rodzaju organizacji - mówił minister.

Xavier WiśniewskiSyn Wiśniewskiego wyznaje: "Wielu znajomych choć raz miało myśli samobójcze"

Przysposobienie obronne wróci do szkół?

Wśród pytań, które zadali internauci, znalazło się także jedno dotyczące przysposobienia obronnego. Przypomnijmy, że przedmiot ten był w planach uczniów szkół ponadpodstawowych do 2012 roku, kiedy to został usunięty z programów nauczania. - Jestem za powrotem przysposobienia obronnego. Rozmawiamy o tym z Ministerstwem Obrony Narodowej. Chcemy już od przyszłego roku wprowadzić, jeśli to będzie możliwe, program pilotażowy w województwie małopolskim - przyznał Czarnek.

Minister zdradził, że spotka się w środę w tym celu z rektorem jednej z krakowskich uczelni.

Czarnek o problemach psychologicznych wśród dzieci

Minister odniósł się także do tragicznych statystyk dotyczących prób samobójczych wśród dzieci i ich pogarszającej się kondycji psychicznej. Jak przekonywał, zdaje sobie sprawę, że potrzebna jest pomoc psychologiczna w szkołach. Jednocześnie, obwinił o sytuację "wszechobecny internet i treści, nad którymi nie jesteśmy w stanie zapanować" oraz "kryzys rodziny".

- Wszystkie środowiska lewackie proszę o zaprzestanie robienia dzieciom wody z mózgu ideologiami neomarksistowskimi i tęczowymi. (...) Róbta co chceta, wybierz sobie płeć, raz możesz być Margot, a raz Krzysiem, a później to dziecko zostaje z niczym. Nie róbcie dzieciom wody z mózgu! - mówił minister.

Szef resortu edukacji i nauki zaapelował także o używanie "konkretnych, właściwych nazw w dobie rewolucji idelogicznej".

- Nie "rodzic", tylko "tata" lub "mama". Słyszałem głos męski, więc na pewno "tata". "Rodzic" to się pisze w TVN-ie. Zaraz będzie "rodzic nr 1" i "rodzic nr 2". Wróćmy do precyzyjnego języka - powiedział.

Minister odniósł się także do pytania dotyczącego ewentualnego wprowadzenia do szkół edukacji seksualnej. - Mógłbym zadać pytanie, a czego pani brakuje wychowaniu do życia w rodzinie? Bo wie pani, uczyłem się właśnie dokładnie takiej samej edukacji seksualnej i szczęśliwie dochowałem się dwójki dzieci. Wszystko umiem, niczego mi nie brakuje. Szanowni państwo, skupcie się na nauce, na zdobywaniu wiedzy z podstaw programowych. Na seks przyjdzie czas - stwierdził Czarnek.

Mama z TikToka do złudzenia przypomina bajkową postaćMama do złudzenia przypomina postać z bajki Disneya. Jej nagrania to hit

Więcej o: