Przemysław Czarnek o zmianach w oświacie: "Państwo powinno chronić dzieci przed demoralizacją"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek skomentował planowaną przez resort nowelizację prawa oświatowego i zamiar wprowadzenia ważnych zmian w zakresie obowiązków kuratorów oświaty. "Państwo ma obowiązek chronić dziecko przed demoralizacją" - stwierdził.

Więcej o aktualnej sytuacji w polskim szkolnictwie na Gazeta.pl

"Lex Czarnek", czyli Nowelizacja prawa oświatowego, jaka jest w planach resortu edukacji, ma zwiększyć zakres obowiązków i uprawnień kuratorów oświaty. Da im większą władzę i kontrolę nad tym, co się dzieje w poszczególnych placówkach. Jednocześnie ograniczy możliwości dyrektorów szkół. 

Przemysław Czarnek skrytykował modne spodnie. Przemysław Czarnek skrytykował modne spodnie. "Czy chce Pan tak ubierać polskie dzieci?"

Przemysław Czarnek o zmianach w kuratoriach oświaty

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek był gościem radiowej "Jedynki", gdzie wypowiadał się na temat planowanych zmian w zakresie obowiązków i uprawnień kuratorów oświaty:

To nie ja wymyśliłem kuratorów oświaty. System polskiej szkoły jest ukształtowany w ten sposób od kilkudziesięciu lat. Organem nadzoru pedagogicznego są kuratorzy. To nie jest kwestia nowej ustawy

- stwierdził. 

Zobacz wideo

Proponowana nowelizacja jest krytykowana m.in. przez opozycję i środowisko nauczycielskie głównie z tego powodu, że zgodnie z nowymi przepisami, dyrektor placówki będzie musiał uzyskać szczegółową informację o działaniach i zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje na terenie jego szkoły, przekazać je kuratorowi oraz uzyskać jego pozytywną opinię. Wszystko to minimum dwa miesiące przed planowanymi zajęciami. 

Wszystkie organizacje, które chcą wchodzić do szkół z zajęciami dodatkowymi dla dzieci, mogą wchodzić do szkół. Warunek jeden - przedstawmy na dwa miesiące przed wejściem do szkół materiały i treść

- powiedział Czarnek.

Ferie zimowe 2022 - terminy są pewne? Czarnek: Sytuacja zmienia się z dnia na dzieńFerie zimowe 2022 - terminy. Czarnek: Sytuacja zmienia się z dnia na dzień

W nowej ustawie chcemy, tylko żeby również organizacje pozarządowe, które wchodzą do szkoły, przekazywały do wiadomości kuratorowi i wszystkim rodzicom, a nie tylko radzie rodziców, treść tych... i materiały, które chcą przekazywać dzieciom w szkole. No cóż, takiego dziwnego jest w tym wszystkim?

– spytał szef resortu edukacji.  

Państwo ma obowiązek chronić dziecko przed demoralizacją

– dodał.

Więcej o: