Ranking "Perspektywy 2022". Znamy najlepsze szkoły średnie w Polsce

Już po raz 24. miesięcznik "Perspektywy" przygotował ranking liceów i techników. Wzięło w nim udział 2421 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Tegoroczny zwycięzca wśród liceów od lat był w czołówce.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskim szkolnictwie na Gazeta.pl

W tym roku kapituła wzięła pod uwagę 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników - szkół, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w 2021 r. zdawało w nich przynajmniej 12 uczniów, a średnie wyniki z egzaminu z języka polskiego i matematyki, były wyższe niż 0,75 średniej krajowej.

Rodzic pomaga dziecku przy lekcjachKiedy są ferie zimowe 2022? Dzieci wyczekują wolnego. "Co drugą lekcję kartkówki"

Ranking "Perspektywy 2022" - kryteria

O miejscu w rankingu decydują m.in. sukcesy uczniów szkół w olimpiadach przedmiotowych, ich wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz dodatkowych. W przypadku liceów brano też pod uwagę osiągnięcia uczniów w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników - wyniki egzaminów zawodowych.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Najlepsze licea w Polsce - pierwsza piątka

Na pierwszym miejscu tegorocznego rankingu liceów znalazło się XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie. Nie było to szczególnym zaskoczeniem, bo szkoła od lat znajduje się w czołówce rankingu. Drugą pozycję na podium zajęło Uniwersyteckie LO w Toruniu, które w zeszłym roku także było na drugim miejscu. Na trzecie trafiło zaś XIII LO w Szczecinie (takie samo miejsce zajęło w ubiegłym roku). Czwarta pozycja należy do V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie (również bez zmian w porównaniu z zeszłym rokiem), a miejsce piąte zajęło III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (dwa miejsca wyżej względem zeszłego roku).

Mama maturzystki: Mama maturzystki: "Na studniówkę wydałam 1600zł. Inni rodzice jeszcze więcej"

Najlepsze technika w Polsce - pierwsza piątka

Pierwsze miejscu wśród techników zajęło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (woj. łódzkie). To skok o dwie pozycje w porównaniu do ubiegłego roku. Drugie miejsce na podium należy do Technikum Mechatronicznego nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (zwycięzca z zeszłego roku). Na trzecim miejscu znalazło się Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Zespole Szkół Łączności w Krakowie (w zeszłym roku było na miejscu szóstym). Czwarta lokata należy do Technikum Elektronicznego nr 7 im. WP w Bydgoszczy (w zeszłym roku też było na czwartym miejscu), na piątym miejscu znalazło się natomiast Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Lublinie (w zeszłym roku także było na piątym miejscu).

Pełen ranking szkół znajduje się TU.

Więcej o: