Jak dostać się na studia za granicą? Jakie warunki należy spełnić, aby studiować na prestiżowej uczelni zagranicznej?

Jak dostać się na studia za granicą? To pytanie zadaje sobie coraz większa liczba abolwentów szkół średnich. Dzieje się tak, gdyż dyplom prestiżowej, zagranicznej uczelni zdecydowanie zwiększa szansę na intratną posadę po ukończeniu studiów. Jak zatem dostać się na zagraniczną uczelnię?

Studia za granicą. Rekrutacja

Jak dostać się na studia za granicą? To pytanie warto zadać sobie już na początku edukacji na poziomie ponadpodstawowym. Wtedy uzyskujemy możliwość dostosowania całego trybu nauki w szkole średniej do wymagań stawianych przez konkretną uczelnię. Nie oszukujmy się - zagraniczne szkoły wyższe mają nieco inne wymagania niż te w naszym kraju, dlatego też absolwenci szkół średnich marzący o studiowaniu za granicą powinni wcześniej przyjrzeć się im i podjąć działania mające na celu sprostanie stawianym kandydatom wymaganiom. 

Rekrutacja na studia za granicą przebiega różnie w zależności od kraju, ale także konkretnej uczelni. Dlatego kluczem do sukcesu jest sprawdzenie zasad funkcjonujących na konkretnej, interesującej nas uczelni. Warto zapoznać się z ofertą kilku uniwersytetów oferujących interesujący nas kierunek, aby w razie niepowoidzenia mieć gotowy plan zapasowy. 

Studia za granicą. Jak szukać interesujących kierunków?

Żyjemy w dobie internetu, dzięki któremu mamy natychmiastowy dostęp do wszelkich interesujących nas informacji, ale także możliwość bezpośredniej komunikacji z ludźmi z każdego zakątka świata. To w znaczący sposób ułatwia to jak szukać studiów za granicą: wystarczy wejść na stronę internetową interesującego nas uniwersytetu i odszukać konkretne informacje! Niemniej jednak problemem może okazać się język. Większość stron internetowych uczelni powstaje w rodzimym języku - opcjonalnie można skorzystać z wersji angielskiej, niemieckiej czasem też hiszpańskiej lub francuskiej. Osoby, które pragną studiować za granicą powinny wziąć to pod uwagę, gdyż znajomość przynajmniej jednego z języków obcych będzie niezbędna do funkcjonowania nie tylko na uczelni, ale także poza nią. 

Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?

Studia za granicą. Gdzie najlepiej się skierować?

Wśród polskich abolwentów szkół średnich wciąż najpopularniejszym i najbardziej pożądanym kierunkiem studiów zagranicznych jest Wielka Brytania. Gdzie najlepiej studiować za granicą decydując się na Wyspy Brytyjskie? Oczywiście na jednej z dwóch najstarszych uczelni tym kraju: Oxford lub Cambridge. Obie one posiadają niezwykłą renomę nie tylko w Europie ale na całym świecie. Niemniej jednak konkurencja wśród kandydatów jest tu niezwykle duża i należy liczyć się z wysoką poprzeczką jeśli chodzi o wymagania stawiane przed abiturientami. 

Studia za granicą z polską maturą

Wiele osób błędnie sądzi, że studia na zagranicznej uczelni wymagają zdania międzynarodowej matury. Oczywiście jest ona honorowana w wielu krajach, jednak studia za granicą z polską maturą są również możliwe, a o przyjęcie starać się można bez przeszkód nawet na najbardziej prestiżowych uczelniach. Dla przykładu na brytyjskich uczelniach polska matura jest honorowana. Aplikacja kandydata składa się tam z:

  • listu motywacyjnego (Personal Statement)
  • listu rekomendacyjnego. 

Oba dokumenty składa się w systemie UCAS, a następnie konkretne uczelnie mogą wysłać ofertę, w której zawarte będą dalsze wymagania, jakie kandydat musi spełnić, aby zostać przyjętym. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że aplikację na Oxford i Cambridge są zdecydowanie bardziej rozbudowane.

Studia za granicą za darmo. Czy istnieje taka możliwość?

W Polsce studia są nieodpłatne - każdy absolwent szkoły średniej, który weźmie udział w rekrutacji na państwowe uczelnie oferujące studia dzienne i zostanie przyjęty nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z nauką. Poza granicami naszego kraju nie zawsze jest tak samo. Edukacja na poziomie uniwersyteckim w niektórych krajach bywa bardzo kosztowna i nie każdego stać na to, aby z niej korzystać. Dlatego jeśli planujesz studia za granicą warto wcześniej zorientować się z jakimi kosztami się to wiąże, czy są możliwości zorganizowania dodatkowego finansowania czy uczelnia daje możliwość studiowania za darmo studentom zagranicznym etc. Studia za granicą za darmo mogą bowiem okazać się niemożliwe, a wtedy staniemy przed zadaniem samodzielnego zorganizowania finansowania. 

Studia za granicą. Wymagania językowe

Wszyscy przyszli studenci planujący studia za granicą powinni spełnić wymagania, które narzuca im uczelnia. Warto zapoznać się z nimi odpowiednio wcześniej. Jednym z najważniejszych jest znajomość języka potwierdzona międzynarodowym certyfikatem. Zaleca się, aby kandydaci na studia przystąpili do takiego egzaminu na około rok przed rozpoczęciem studiów. Do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych należą egzaminy językowe IELTS czy TOEFL. Studia za granicą wymagania językowe stawiają na pierwszym miejscu, gdyż zarówno edukacja jak i życie poza granicami kraju uwarunkowane jest dobrą znajomością przynajmniej jednego języka obcego. 

Zobacz też: Poszedł obronić pracę magisterską, a od razu dostał stopień doktora. "Nie mogłem w to uwierzyć"

Więcej o: