Przerwę świąteczną uczniowie mają już za sobą, ale niedługo czeka ich kolejny odpoczynek od nauki szkolnej. Najbliższe wolne od zajęć wypada już w czwartek 6 stycznia, kiedy obchodzimy Święto Trzech Króli. Niedługo po nim zaczynają się również ferie zimowe.
Więcej artykułów przeczytasz na stronie Gazeta.pl.
Przypominamy, że w ubiegłym roku z powodu zagrożenia epidemicznego ferie zimowe odbywały się w jednym terminie, dla wszystkich województw. Tym razem postanowiono jednak, aby przebiegały w czterech turach tak, jak miało to miejsce przed pandemią. Jak co roku ferie zimowe potrwają 2 tygodnie. Poniżej opublikowaliśmy ich dokładny harmonogram.
Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
Fakt, że ferie będą przebiegać w różnych terminach nie oznacza jednak, iż dzieci i młodzież nie będą obowiązywały restrykcje. Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022.
Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, zalecenia mają zmniejszyć ryzyko zakażenia podczas pobytu na wypoczynku. Podzielono je na cztery części:
Za koordynację organizacji wypoczynku, wspomaganie organizatorów w prawidłowej organizacji wypoczynku oraz pełnienie nadzoru nad organizacją wypoczynku we współpracy ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo sanitarno-higieniczne będą odpowiadać kuratorzy oświaty.
Nadzór kuratora oświaty nad wypoczynkiem organizowanym w kraju odnosi się do zbierania i analizowania informacji o stanie i warunkach realizacji wypoczynku na obszarze województwa. W ramach nadzoru kurator oświaty może prowadzić kontrole, żądać wglądu do dokumentacji w miejscu wypoczynku oraz po jego zakończeniu. W trakcie kontroli ma prawo wstępu do wszystkich obiektów i urządzeń związanych z wypoczynkiem, wglądu do dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia kontroli
- czytamy w poradniku bezpiecznego wypoczynku opracowanym przez MEiN.
W dniu wyjazdu na wypoczynek rodzice/prawni opiekunowie dziecka mają poświadczyć, że dziecko jest zdrowe w pisemnym oświadczeniu o braku u uczestnika wypoczynku infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Uczestniczy wypoczynku są zobowiązani do stosowania wytycznych i regulaminów uczestnictwa związanych z zachowaniem dystansu społecznego oraz przestrzeganiem obowiązujących w tym zakresie przepisów i zasad higieny.
Organizator traktuje dziecko, o ile nie dostał informacji o zaszczepieniu dziecka od rodziców/opiekunów prawnych (certyfikat zaszczepienia), jako niezaszczepione i uwzględnia, w organizacji wypoczynku jako osobę, na którą nałożono limity (kino, restauracje, baseny itp.). Warto, więc przekazać informację o zaszczepieniu dziecka organizatorowi wypoczynku
- napisano w wytycznych.
W sytuacji, gdy dziecko choruje na chorobę przewlekłą, zwiększającą ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, rodzic/prawny opiekun ma obowiązek poinformować organizatora o tym fakcie, na etapie zgłaszania udziału w wypoczynku, w karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku. To samo dotyczy pełnoletniego uczestnika wypoczynku. Ponadto rodzic jest zobowiązany do zaopatrzenia dziecka w maseczki oraz środek antybakteryjny.
Jeżeli u uczestnika wypoczynku wystąpią niepokojące objawy (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności, biegunka, wymioty lub wysypka) rodzic jest zobowiązany niezwłocznego (do 12 godzin) zabrania go z miejsca wypoczynku.