Ferie zimowe 2022 przesunięte? Jest stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej

Ferie zimowe 2022 miały odbyć się w różnych terminach dla różnych województw. Czy z powodu zwiększającej się liczby zakażeń, rząd podejmie decyzję o ich przesunięciu? Ministerstwo Edukacji Narodowej rozwiało wątpliwości.

Więcej informacji na temat sytuacji w szkołach znajdziesz na Gazeta.pl.

Ferie zimowe 2022 miały odbyć się w czterech terminach dla różnych województw, a uczniowie trzymali kciuki, żeby tegoroczne restrykcje nie były tak rygorystyczne jak w minionym roku. Przerwa zimowa trwała wówczas w Polsce od 4 stycznia 2021 r. do 17 stycznia 2021, a z racji tego, że rząd ogłosił kwarantannę narodową, najmłodsi mieli niewiele możliwości aktywnego spędzenia czasu. W tym roku miało być inaczej. W związku z tym, że przybywa zakażonych i wisi nad nami widmo kolejnej fali, pojawiły się spekulacje, że rząd zmieni decyzję. Ministerstwo Edukacji Narodowej rozwiało wątpliwości.

Zobacz wideo Jakie będą najważniejsze daty w tym roku szkolnym?

Ferie zimowe 2022 przesunięte? Jest stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 w rozmowie z INNPoland apelował jakiś czas temu o rozsądek. Jak twierdził, zwłaszcza na wschodnie województwa powinny być nałożone restrykcje m.in. zmniejszenie mobilności i wprowadzenie ograniczeń dla niezaszczepionych. MEN utrzymuje jednak, że w tym roku dzieci będą mogły spędzić ferie na wyjazdach. 

Nie planujemy zmiany terminu ferii zimowych

- przekazali w komunikacie.

Oznacza to, że uczniowie będą mieli wolne od szkoły w następujących terminach: 

  • 17 - 30 stycznia 2022 r. (województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie)
  • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r. (województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie)
  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. (województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie)
  • 14 – 27 lutego 2022 r. (województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie).

Pojawiły się jednak wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla organizatorów wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży w roku szkolnym 2021/2022. Dowiadujemy się z nich, że uczestnicy wyjazdów muszą być zdrowi i mieć pisemne poświadczenie rodziców o tym, że nie są zakażeni. Z kolei hotele powinny mieć przygotowaną infrastrukturą pod ewentualną izolację zakażonych. Szczegóły można przeczytać tu

Więcej o: