Rok szkolny 2021/22 był dla uczniów wyjątkowo trudny. Wiele osób obawiało się powtórki sytuacji z ubiegłego roku, kiedy z powodu zagrożenia epidemicznego wprowadzono naukę zdalną. Dzieci i młodzież uczyli się wówczas w domach, co nie wpłynęło dobrze na ich samopoczucie oraz wyniki w nauce. Chociaż od września 2021 teoretycznie obowiązywała edukacja zdalna, przed uczniami pojawiły się nowe wyzwania.
Więcej artykułów przeczytasz na Gazeta.pl.
Pod artykułami udostępnionymi na stronie facebookowej eDziecko widać głosy rodziców, którzy deklarują, że ich pociechy są przemęczone nadmiarem nauki. Twierdzą, że nauczyciele zadawali masę pracy domowej i zapowiadali wiele sprawdzianów, aby jak najszybciej nadrobić zaległości powstałe w ubiegłym roku.
Moja córka w tym roku tylko na przemian odrabia zadania domowe i uczy się na kartkówki, niekiedy po 2-3 dziennie. Nie ma czasu wyjść na świeże powietrze, co chwilę jest chora. Nigdy tak nie było
Siódma klasa. Trzy prace klasowe i kilka kartkówek w jednym tygodniu, do tego lektura i prace domowe. Plecaki przeładowane. Dzieci uczą się takich nonsensów, że na pewno im się to w życiu nie przyda. Odrabianie lekcji z nauką trwa do min. 21.30, a ostatnio do ok. 23 po zaledwie jednym dniu nieobecności (strach pomyśleć, co będzie po tygodniu). Zero czasu na cokolwiek dodatkowego, przemęczenie, gonitwa, stres. I po co?
Kilka kartkówek dziennie, mnóstwo zadań domowych, kilka sprawdzianów w tygodniu. Syn jest w 7 klasie i przyznam na podstawie wcześniejszych obserwacji, czy tych swoich osobistych, szkolnych- nas uczono inaczej, lepiej, wydajniej. Teraz szkoła to jakby obóz, brak indywidualnego podejścia do dziecka, przeładowany program
Rezygnują z pasji, bo brak już czasu na ich rozwijanie. Gdzie odpoczynek, który jest tak ważny i potrzebny? Dzieci są przemęczone, apatyczne, zniechęcone, brak im motywacji, bo skąd mają ją czerpać? Czy tędy droga?
- pisali.
Kolejnym problemem był fakt, że z powodu wykrycia przypadków zakażeń pojedyncze klasy były kierowane na kwarantanny. W związku z zaistniałą sytuacją postanowiono wprowadzić nauczanie zdalne w grudniu, co pozwoli wielu dzieciom uniknąć izolacji na święta. Nauka zdalna potrwa od 20 grudnia o 9 stycznia.
W styczniu 2022 uczniowie mogą liczyć na dłuższą przerwę od placówek. W czwartek 6 stycznia wypada Trzech Króli. Dzień ten jest wolny od zajęć, ale o ile dyrektor danej placówki postanowi skorzystać z puli dni wolnych, dzieci odpoczną także 7 stycznia. W styczniu wypadną także ferie zimowe dla niektórych województw. Poniżej opublikowaliśmy dokładny kalendarz roku szkolnego.