Ferie świąteczne 2021 na nowych zasadach. Uczniowie szybciej odpoczną od szkoły

Ferie świąteczne 2021 już za kilka dni. 23 grudnia uczniowie we wszystkich szkołach rozpoczynają świąteczną labę. Ale w domach pozostają już od dziś - 20 grudnia. Zbliżają się także ferie zimowe. Placówki w niektórych województwach po przerwie świątecznej wrócą do szkół zaledwie na pięć dni.

Ferie świąteczne 2021. Wyglądają inaczej niż zwykle

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022 został zatwierdzony jeszcze w wakacje. Jednak od tamtej pory nastąpiło wiele zmian. Terminy najważniejszych wydarzeń – takich jak ferie świąteczne 2021 czy egzaminy ósmoklasisty – pozostały bez zmian. Ale Ministerstwo Edukacji Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia wprowadzili kilka zmian. Jedna z nich dotyczy właśnie wspomnianych ferii świątecznych 2021.

Ferie świąteczne 2021. Terminy

Ferie świąteczne 2021 rozpoczynają się 23 grudnia i trwają do 3 stycznia. To aż jedenaście dni odpoczynku od nauki, sprawdzianów, porannych pobudek do szkoły. Choć akurat te ostatnie skończyły się wcześniej, bo już od 20 grudnia dzieci pozostają w domach. Od 20 grudnia do 9 stycznia została wprowadzona na terenie całej Polski nauka zdalna.

7 grudnia 2021 roku Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o nowych obostrzeniach. Wiceminister Waldemar Kraska oznajmił, że dzieci w całym kraju przejdą na naukę w trybie zdalnym. Nauka zdalna rozpocznie się jeszcze przed świętami.

Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostaje nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich. Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym

- ogłosił Waldemar Kraska.

Ferie świąteczne 2021 i „przedświąteczny luz"

Odbywają się lekcje online, ale nauczyciele w wielu szkołach zapewniają o pewnym „przedświątecznym luzie".

Ten tydzień (13-17 grudnia, przyp. red.) jest tak naprawdę ostatnim tygodniem nauki. Tuż przed świętami będziemy dużo mówić o tradycjach świątecznych, ale to będą luźniejsze lekcje. I to nie tylko, dlatego że będą zdalne. Co roku przed świętami spędzamy dużo czasu na świątecznych zabawach, malowankach, robieniu dekoracji

- opowiada w rozmowie z eDziecko.pl nauczycielka klas 1-3 z podwarszawskiej szkoły.

Zobacz wideo Świąteczny koszyk Gazeta.pl - jaka jest jego idea? Odpowiadamy

Ferie świąteczne 2021 a ferie zimowe

A po feriach świątecznych 2021 czas na ferie zimowe. Rząd zdecydował, że w tym roku ferie zimowe 2022 odbędą się z tradycyjnym podziałem na województwa. Terminy wyglądają następująco:

  • 17 - 30 stycznia 2022 r. - województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r. - województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. - województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie; zachodniopomorskie
  • 14 – 27 lutego 2022 r. - województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.
Więcej o: