Kiedy są ferie 2022? Szkoły w kilku województwach wrócą po świętach tylko na 5 dni

Temat ferii zimowych 2021 budzi emocje. Dlaczego? Z jednej strony dzieci są przemęczone nadmiarem nauki i nadrabianiem zaległości po miesiącach spędzonych na nauce w domu. Z drugiej strony ferie niemal graniczą z wydłużoną przerwą świąteczną. Niektóre szkoły będą miały tylko pięć dni nauki między świętami a feriami. Kiedy są ferie 2022?

Kiedy są ferie 2022? Inaczej niż rok temu

Ferie zimowe 2022 będą trwały aż sześć tygodni, oczywiście mówimy o sześciu tygodniach łącznie. Ministerstwo Edukacji postanowiło ponownie wprowadzić podział na województwa. Tylko w zeszłym roku dzieci w całym kraju miały ferie zimowe w jednym terminie – od 4 do 17 stycznia 2021.

Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603) Minister Edukacji Narodowej ogłosił terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022.

- czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie MEN.

Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie rozwijała się tak jak dzisiaj, to przewidujemy, że wrócimy do ferii w różnych terminach dla różnych województw. To korzystne dla dzieci, rodziców i branży turystycznej

- podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Kiedy są ferie 2022? Rodzice mają "ale"

Terminy ferii dla poszczególnych województw są już znane. Niektóre daty jednak budzą kontrowersje wśród rodziców. Powodem jest przedłużona przerwa świąteczna.

Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostaje nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich. Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym

- ogłosił Waldemar Kraska.

A to oznacza, że szkoły, które rozpoczynają ferie w pierwszym terminie. Wrócą do nauki tylko na pięć dni. To nie podoba się wielu rodzicom:

Znowu tylko chwila nauki. Dzieci nawet nie zaczną, a już skończą. I znowu będą zaległości
Powrót na 5 dni? To już mogli sobie darować. I przedłużyć ciągiem jak rok temu

- komentują.

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Kiedy są ferie 2022? Terminy są już znane

Żeby zrozumieć te wątpliwości rodziców, spójrzmy na terminy ferii 2022:

  • 17 - 30 stycznia 2022 r.

Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

  • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r.  

Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. 

Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

  • 14 – 27 lutego 2022 r. 

Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Więcej o: