Kiedy się zaczynają ferie zimowe? Rodzice zdziwieni terminami: To maszyna losująca?

Pozornie banalne pytanie o to kiedy się zaczynają ferie zimowe, stało się tematem wielu dyskusji. Rozmawiają nauczyciele, uczniowie i oczywiście rodzice. Szczególnie ci ostatni nie kryją swojego oburzenia. Są poruszeni losowym i nieuczciwym - jak twierdzą - podejmowaniem decyzji w sprawie zdrowia swoich dzieci.

Kiedy się zaczynają ferie zimowe?  Decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej

Na pytanie, kiedy się zaczynają ferie zimowe, minister edukacji starał się wypowiedzieć już we wrześniu.

Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie rozwijała się tak jak dzisiaj, to przewidujemy, że wrócimy do ferii w różnych terminach dla różnych województw. To korzystne dla dzieci, rodziców i branży turystycznej

- poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Oznacza to, że ministerstwo chce wrócić do starych zasad. A to zaskakująca dla wielu decyzja. W 2021 roku dzieci w całym kraju miały ferie zimowe w jednym terminie – od 4 do 17 stycznia 2021. Zdaniem ministerstwa miało to pomóc wyhamować trzeciej fali pandemii COVID-19. Branża turystyczna poniosła wówczas olbrzymie straty.

Stanowisko MEN dotyczące ferii zimowych 2022 jest jasne:

Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603) Minister Edukacji Narodowej ogłosił terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022.

- czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie MEN.

Kiedy się zaczynają ferie zimowe? Terminy

Mimo że mamy do czynienia z czwartą falą pandemii, terminy ferii zimowych 2022 są takie, jak poniżej. Nikt nie myśli o próbach wyhamowania wzrostu zakażeń i dbaniu o zdrowie dzieci, które podczas ferii mogą się zakazić.

  • 17 - 30 stycznia 2022 r.

Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

  • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r.  

Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. 

Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

  • 14 – 27 lutego 2022 r. 

Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

Zobacz wideo Ferie w Polsce? Pięć najlepszych miejsc [PRZEGLĄD]

Kiedy się zaczynają ferie zimowe? Rodzice nie wiedzą, co myśleć

Rodzice czują, że nikt nie traktuje ich poważnie. W komentarzach pod artykułami na ten temat pojawiają się trudne pytania i wiele żalu:

To po prostu nieuczciwe. Takie traktowanie. Oni nie mają dzieci? Nie zależy im na zdrowiu dzieci?
Czy ktoś skonsultował tę decyzję? Czy ktoś zapytał rodziców albo szkoły o zdanie?
Wylosowali tę decyzję w maszynie losującej, czy jak?
Kolejna losowa decyzja. Tak zawiało, tak będzie, pewnie jakiś szwagier ma domki w górach i kasa się nie zgadzała po poprzednich feriach
A wyjaśnienie tej decyzji? Poprzednie ferie mieliśmy siedzieć w domach, a teraz mamy ratować gospodarkę? Zdrowie się nie liczy?
Wirus jest w odwrocie, to wiemy. I rozumiem, że w tym roku nie atakuje w ferie?
Co się zmieniło od ubiegłorocznych ferii? To była jednak zła decyzja, że wszyscy razem cisnęli się na niby zamkniętych stokach?
Więcej o: