Ferie zimowe 2022. Rodzice: Kolejna losowa decyzja. Tak zawiało, tak będzie

Ferie zimowe 2022 to temat, który budzi wiele kontrowersji. Cóż takiego budzącego sprzeciw może być w zimowym wypoczynku dzieci? Rodzice są oburzeni sposobem traktowania przez Ministerstwo Edukacji i podejmowaniem, jak twierdzą, "losowych decyzji".

Ferie zimowe 2022. Decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej

Minister edukacji wypowiedział się już we wrześniu na temat ferii zimowych 2022.

Jeżeli sytuacja epidemiczna będzie rozwijała się tak jak dzisiaj, to przewidujemy, że wrócimy do ferii w różnych terminach dla różnych województw. To korzystne dla dzieci, rodziców i branży turystycznej

- poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

To zaskakująca dla wielu decyzja. Wszyscy pamiętają, że w 2021 roku dzieci we wszystkich województwach miały ferie zimowe w jednym terminie – od 4 do 17 stycznia 2021. Taka decyzja była podyktowana koniecznością wyhamowania trzeciej fali pandemii COVID-19. Branża turystyczna poniosła wówczas olbrzymie straty.

Oficjalne stanowisko MEN dotyczące ferii zimowych 2022 jest w tym roku więc inne.

Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603) Minister Edukacji Narodowej ogłosił terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022.

- czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie MEN.

Ferie zimowe 2022. Terminy

Jeśli nic się nie zmieni, terminy ferii zimowych 2022 są takie, jak poniżej:

  • 17 - 30 stycznia 2022 r.

Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

  • 24 stycznia - 6 lutego 2022 r.  

Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

  • 31 stycznia - 13 lutego 2022 r. 

Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

  • 14 – 27 lutego 2022 r. 

Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Zobacz wideo Ferie w Polsce? Pięć najlepszych miejsc [PRZEGLĄD]

Ferie zimowe 2022. Rodzice skrajnie niezadowoleni

Rodzice wyrażają oburzenie tą decyzją. Przede wszystkim czują, że rodzice i dzieci nie są traktowani poważnie. Decyzje o ich zdrowiu i narażeniu na zakażenia podejmuje się „losowo". W komentarzach pod artykułami na ten temat pojawiają się zgryźliwości:

Wylosowali tę decyzję w maszynie losującej, czy jak?
Kolejna losowa decyzja. Tak zawiało, tak będzie, pewnie jakiś szwagier ma domki w górach i kasa się nie zgadzała po poprzednich feriach
A wyjaśnienie tej decyzji? Poprzednie ferie mieliśmy siedzieć w domach, a teraz mamy ratować gospodarkę? Zdrowie się nie liczy?
Wirus jest w odwrocie, to wiemy. I rozumiem, że w tym roku nie atakuje w ferie?
Co się zmieniło od ubiegłorocznych ferii? To była jednak zła decyzja, że wszyscy razem cisnęli się na niby zamkniętych stokach?
Więcej o: