Będzie nowe 500 plus. Są już przepisy. "Rodzice sami zdecydują"

Dodatkowe 500 plus to nowe świadczenie dla rodzin. To wsparcie w postaci pieniędzy dla rodziców na drugie i kolejne dziecko. - W sumie to nawet 12 tys. zł na dziecko - podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej aktualnych informacji o dodatkowych świadczeniach na Gazeta.pl.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to wcześniej zapowiadany jeden z elementów Polskiego Ładu. Świadczenie ma obowiązywać po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, ale jeszcze przed osiągnięciem przez dziecko wieku przedszkolnego. To wsparcie dla rodzin, w których wychowuje się więcej niż jedno dziecko. Z kolei rodzice jedynaków mogą liczyć na dodatkową gotówkę, która będzie wsparciem w opiece nad dzieckiem. Dla nich rząd przewidział inne świadczenia - np. 400 plus do wydania na m.in. żłobek.

Zobacz wideo Tusk: Nikt nikomu nie zabierze 500+

Nowe świadczenie dla rodzin. "Rodzice sami zdecydują, która opcja będzie dla nich lepsza"

1000 plus trafi do polskich rodzin wraz z początkiem nowego roku. Radosną nowinę ogłosiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Łączna kwota rodzinnego kapitału opiekuńczego nie będzie mogła przekroczyć 12 tys. zł. To rodzice w większości przypadków zadecydują, czy wolą pobierać co miesiąc 1000 zł przez rok, czy może 500 zł przez dwa lata. To do rodziców należy decyzja, na co przeznaczą dodatkowe świadczenie.

Polskie rodziny mają powód do zadowolenia. Od 1 stycznia 2022 r. na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia będzie przysługiwać dodatkowe świadczenie. Wypłacane będzie ono w kwocie 500 zł lub 1000 zł miesięcznie odpowiednio przez 2 lata lub rok – rodzice sami zdecydują, która opcja będzie dla nich lepsza. W sumie to nawet 12 tys. zł na dziecko

- powiedziała Maląg.

Pasaż Hilarego Majewskiego między ulicami Jaracza i Włókienniczą.Zmiany w 500 plus. Podwyżki przesądzone? Jest deklaracja rządu

Nowe 100 plus. Ważny termin. Kiedy można złożyć wniosek o nowe 1000 plus? Ważne terminy

Od 1 stycznia 2022 roku programem "Rodzina 500 plus" będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak obecnie samorządy. Podobnie będzie z Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. Według zapisów w ustawie każdy rodzic powinien złożyć wniosek do ZUS-u najwcześniej na 90 dni przed ukończeniem przez dziecko 12. miesiąca życia, a najpóźniej 30 dni po tym fakcie. Wniosek będzie można złożyć jedynie w wersji elektronicznej, za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub Profilu Zaufanego.

Więcej o: