Czy szkoły zostaną zamknięte? Kluczowy jest koniec października. Statystyki nie są optymistyczne

"Czy szkoły zostaną zamknięte?" - to pytanie, które od początku roku zadają sobie uczniowie i nauczyciele. Chociaż statystyki opublikowane przez MEiN nie wyglądają optymistycznie, minister zdrowia uspokaja ich na stroje.

Minęły już dwa miesiące od kiedy uczniowie wrócili do szkół. Chociaż uczą się w trybie tradycyjnym, doniesienia medialne o czwartej fali pandemii niepokoją wielu z nich. Rodzice również obawiają się powrotu sytuacji z ubiegłego roku, kiedy szybko podjęto decyzję o zamknięciu szkół i musieli zorganizować opiekę dla pociech, które uczyły się z domu.

Czy szkoły zostaną zamknięte?

Więcej aktualnych informacji o sytuacji w szkołach na Gazeta.pl.

Jeszcze niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski uspokajał ich nastroje. W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" przekonywał, że "szkoły na pewno nie zostaną zamknięte". Apelował jednak, aby przestrzegać zasad dyscypliny społecznej.

Niestety, dane dotyczące liczby zakażeń w Polsce nie wyglądają zbyt optymistycznie i w coraz większej liczbie placówek odnotowuje się przypadki zakażeń koronawirusem.

To jest sytuacja, która – jeżeli się utrzyma – zaburzy wszystkie prognozy. Realizacja scenariusza, który wychodzi poza tę ścieżkę prognozy, jest na pewno dla nas ogromnym alertem, ogromnym czerwonym światełkiem, które mówi, że sytuacja staje się już bardzo poważna.

- powiedział Adam Niedzielski konferencji prasowej w Legnicy.

Zobacz wideo Żabson robi zakupy dla swojej dziewczyny

Z kolei w wypowiedzi przytoczonej przez portal wpolityce.pl przekonywał, że dalsze działania resortu będą zależeć od tego, jak rozwinie się sytuacja w najbliższych dniach.

Jeśli będziemy na koniec października na średnim poziomie powyżej 7 tys. zachorowań w ciągu doby, to trzeba będzie zastanowić się, czy nie podjąć jakichś bardziej restrykcyjnych kroków

- mówił.

Ministerstwo Edukacji i Nauki regularnie publikuje informacje dotyczące funkcjonowania polskich szkół na swoim profilu na Twitterze. Opracowuje je na podstawie informacji podesłanych od Kuratorów Oświaty. Według statystyk z wtorku 26 października 13517, czyli 93,9 proc. szkół podstawowych funkcjonowało w trybie stacjonarnym. W 847 wprowadzono naukę w trybie hybrydowym, a 24 przeszły na edukację zdalną.  W przypadku szkół ponadpodstawowych, 7359 czyli 94,2 proc. funkcjonowało w trybie stacjonarnym. W 20 wprowadzono naukę w trybie zdalnym, a w 433 w mieszanym.

Podsumowując, zakażenia koronawirusem wykryto łącznie w 1324 placówkach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.