Kiedy zamkną szkoły 2021? Dane MEiN niepokoją. Prawie tysiąc szkół nie funkcjonuje tradycyjnie

"Kiedy zamkną szkoły 2021?" - to pytanie, które od początku roku szkolnego zadaje sobie wielu rodziców. Nowe dane opublikowane na Twitterze Ministerstwa Edukacji i Nauki są niepokojące.

Minęły niecałe dwa miesiące od kiedy uczniowie wrócili do szkół. Chociaż rozpoczęli naukę w trybie tradycyjnym, wiele osób obawia się powtórki sytuacji z ubiegłego roku. Wówczas z powodu zagrożenia epidemicznego szybko podjęto decyzję o wprowadzeniu nauki zdalnej, która w rezultacie trwała wiele miesięcy i nie odbiła się zbyt dobrze, ani na poziomie wiedzy uczniów, ani na ich samopoczuciu.

Nauka zdalna wyrządziła dużo problemów i zaległości

– powiedział w rozmowie w TVP minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Kiedy zamkną szkoły 2021?

Szef MEiN zapewnił, że w najbliższej przyszłości nie zostanie wprowadzona nauka zdalna. Takiego samego zdania jest Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Powtórzę jeszcze raz - szkoły na pewno nie zostaną zamknięte. Chcemy natomiast, żeby ludzie przypomnieli sobie i przestrzegali zasad dyscypliny społecznej, jakie stosowaliśmy wcześniej. Musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia

- przekonywał w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Zobacz wideo Córki Anny Wendzikowskiej się kłócą? "Starsza jest empatyczna i nadaje ton"

Mimo to dane publikowane na Twitterze Ministerstwa Edukacji Narodowej są niepokojące. 

Według statystyk ze środy 20 października w trybie stacjonarnym funkcjonowało 7488, czyli 95,9 proc. wszystkich szkół ponadpodstawowych. W siedmiu wprowadzono naukę w trybie zdalnym, a 317 funkcjonowało w trybie mieszanym.

Z kolei w przypadku szkół podstawowych,  w trybie stacjonarnym funkcjonowało 13747, czyli 95.5 proc. wszystkich placówek. W 24 wprowadzono naukę w trybie zdalnym, a w 617 obowiązuje nauka hybrydowa.

Podsumowując, łącznie 965 szkół nie funkcjonuje w trybie stacjonarnym. Należy zaznaczyć, że o ewentualnym zamknięciu danej placówki i wprowadzeniu nauczania zdalnego decyduje dyrektor danej szkoły.

W razie stwierdzenia COVID-19 u uczniów, wychowanków lub pracowników placówki oświatowej, dyrektor za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu, może zawiesić zajęcia stacjonarne na czas oznaczony i przejść na nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego, a także całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć

- możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie MEiN.

Więcej o:
Copyright © Agora SA