Uczniowie rezygnują z religii. Niespełna co trzeci nastolatek w Warszawie uczęszcza na katechezę

Wiceprezydentka Warszawy przekazała nowe dane dotyczące religii w szkołach. Okazało się, że na katechezę w Warszawie uczęszcza niespełna trzeci uczeń szkoły średniej.

Przypominamy, że jeszcze w kwietniu minister edukacji i nauki w rozmowie z "Gazetą Polską" zapowiedział zmiany w szkołach. Chociaż obecnie uczniowie mogą wybrać, czy chcą uczęszczać na religię, etykę, lub żaden z tych przedmiotów, Przemysław Czarnek chce uniemożliwić im trzecią opcję. Zgodnie ze słowami szefa MEiN obowiązek wyboru religii lub etyki ma wejść w życie najwcześniej za dwa lata.

Uczniowie rezygnują z religii

Według ministra edukacji i nauki uczniowie nie otrzymują podstawowych informacji na temat "systemu wartości, który leży u podstaw funkcjonowania polskiego społeczeństwa".

Sukcesywnie chcemy wkraczać z obowiązkowym wyborem między religią a etyką od czwartej klasy szkoły podstawowej, i przekładać ten obowiązek na coraz wyższe klasy

- mówił Przemysław Czarnek w TVP INFO.

Uczniowie są krytykowani za ubiór w szkole. 'To nie bal przebierańców'Uczniowie są krytykowani za ubiór w szkole. "To nie bal przebierańców"

Zobacz wideo Julia Wieniawa śpiewa piosenkę Adele "Easy On Me"

Tymczasem wiceprezydentka Warszawy Renata Kazanowska opublikowała na swoim Twitterze informacje dotyczącą tego, ile uczniów warszawskich placówek uczęszcza na katechezę.

Otrzymywałam wiele pytań o to ilu uczniów warszawskich szkół chodzi na lekcje religii i/lub etyki (przypomnę są to przedmioty nieobowiązkowe). Zapytaliśmy zatem wszystkie szkoły, ponad 440

- napisała.

Z opublikowanych danych wynika, że do szkół podstawowych publicznych w Warszawie uczęszcza ponad 133 tys. uczniów, z czego na religię chodzi 67,6 proc., a na etykę 8,7 proc. Na obydwa przedmioty uczęszcza 4,4 proc. dzieci, a na żaden z nich 19,2 proc.

Statystyki znacząco różnią się w przypadku szkół ponadpodstawowych, do których uczęszcza ponad 83 tys. uczniów, z czego jedynie 30,9 proc. chodzi na religię i 2,3 proc. na etykę. Na obydwa przedmioty uczęszcza zaledwie 0,1 proc. nastolatków, a na żadnym z tych przedmiotów nie uczestniczy aż 66,7 proc. uczniów.

Pod wpisem Renaty Kazanowskiej pojawiło się wiele komentarzy od rodziców oraz innych nauczycieli. Zdaniem niektórych dzieci wypisują się z religii po pierwszej komunii. Z kolei inni twierdzą, że na ich decyzję przekłada się fakt, że uczniowie szkół średnich są starsi i samodzielnie podejmują decyzję o rezygnacji z tego przedmiotu.

Ciekawi mnie jaki jest spadek po klasie trzeciej, czyli po komuniach
Uważam, że chodzi o komunię, przyjęcie i prezenty
Z danych wynika jasno, że im większa samodzielność w podjęciu decyzji, tym spada odsetek uczęszczających na religię
Przydałyby się wyniki przed komunią i po
Ze statystyk wynika jednoznacznie, że jak można mieć godzinę wolną na własne życzenie, to się ma

- pisali.

Ida Nowakowska o karmieniu piersią w miejscach publicznych. 'Robię to w dyskretny sposób'Nowakowska o karmieniu piersią w miejscach publicznych. "Wstydziłam się"

Więcej o: