Ile dni do wakacji? Zanim będzie letnia laba, sporo długich weekendów

Rok szkolny 2021/2022 dopiero niedawno się zaczął. Uczniowie chodzą do szkół niewiele ponad miesiąc. Ale już wszyscy zastanawiają się, ile dni do wakacji? Z jednej strony dzieci marzą o labie, a z drugiej strony pogoda nas nie rozpieszcza. Nic więc dziwnego, że wszyscy mają ochotę na odrobinę wakacyjnego słońca. Zatem ile dni do wakacji zostało?

Ile dni do wakacji? Dokładne wyliczenia

Do wakacji zostało 36 tygodni, czyli dokładni 252 dni. Jeśli nie policzymy weekendów, do wakacji mamy jeszcze 180 dni. Nie oznacza to jednak aż 180 dni nauki. Przed nami święta i to, na co wszyscy czekają z utęsknieniem – długie weekendy. Na szczęście tych w tym roku szkolnym będzie sporo.

Ile dni do wakacji? Długie weekendy i święta w roku szkolnym 2021/2022

Pierwszy długi weekend już niedługo, bo już pod koniec października. Na trzy dniowy weekend uczniowie mogą liczyć od 30 października do 1 listopada. To oczywiście weekend połączony z dniem Wszystkich Świętych. 1 listopada będziemy odwiedzać groby najbliższych. To ustawowo wolny dzień, więc dzieci nie idą do szkół.

Kolejny długi weekend wypada w związku z 11 listopada. Dzień Niepodległości przypada w czwartek. Oznacza to, że można wydłużyć weekend do czterech dni. W pracy musimy zaplanować urlop na piątek, a w szkołach? W wielu placówkach (ale nie we wszystkich!) będzie to dzień wolny od zajęć. Każda szkoła dysponuje pulą tak zwanych dni dyrektorskich. Dyrektor placówki decyduje o rozkładzie ich na cały rok. Często zapada decyzja o przedłużaniu w ten sposób długich weekendów.

Zobacz wideo Bez lockdownu, bez systemów hybrydowych, bez obowiązkowych szczepień. Duda o początku roku szkolnego

Trzeci dłuższa przerwa jest związany ze świętami Bożego Narodzenia. Jak wypadają one w tym roku?

  • 24 grudnia 2021, piątek - Wigilia
  •  25 grudnia 2021, sobota – Boże Narodzenie
  •  26 grudnia 2021, niedziela – Boże Narodzenie

Długo wyczekiwana zimowa przerwa świąteczna 2021 w większości szkół rozpocznie się dokładnie w czwartek, 23 grudnia. Dzieci nie będą chodziły do szkół przez 11 dni – od czwartku, 23 grudnia, do niedzieli, 2 stycznia.

Uczniowie wrócą do szkół 3 stycznia, a już 6 stycznia mają wolne. Wtedy wypada Trzech Króli. To czwartek. Czy piątek będzie dniem wolnym? O tym ponownie decyduje dyrektor szkoły. Ale jest to szansa na kolejny długi weekend.

Następna laba związana jest z Wielkanocą. Od 16 do 18 kwietnia 2022 roku mamy święta. To także trzydniowy weekend.

Niekorzystnie w tym roku wypada majówka. Trwa tylko trzy dni. 1 maja to niedziela, 2 maja – poniedziałek, a 3 maja – wtorek.

Tuż przed końcem roku uczniowie złapią oddech jeszcze dzięki wolnemu z powodu Bożego Ciała. Święto wypada 16 czerwca, w czwartek. O wolnym piątku także decyduje dyrekcja poszczególnej placówki.

Więcej o: