Uczeń poprawnie rozwiązał zadanie, ale nauczyciel miał uwagi. "Tępi indywidualne talenty"

Proste zadanie z matematyki. Nie wystarczy, że będzie rozwiązane poprawnie. Musi być rozwiązane dokładnie w taki sposób, jakiego życzy sobie nauczyciel. A dokłądniej - klucz odpowiedzi. "Nauczyciel sam jest trybikiem" - napisał jeden z internautów.

Rok szkolny rozpoczął się półtora miesiąca temu. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki, uczniowie powrócili do swoich placówek i uczą się w trybie stacjonarnym. Pierwsze tygodnie nauki były czasem na organizację w nowej, powakacyjnej rzeczywistości. Uczniowie otrzymali plany lekcji, które w wielu przypadkach były powodem niezadowolenia i skarg ich rodziców. Teraz gdy sytuacja nieco się już unormowała, nauka wróciła na dawne tory. Co jakiś czas pojawiają się jednak w mediach społecznościowych informacje o przypadkach, gdy rodzice mają wątpliwości co do kompetencji nauczycieli swoich dzieci. Nie zgadzają się z ich ocenami.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Odejmowanie babeczek

Tak było w przypadku zadania z matematyki, które zostało udostępnione przez profil na Facebooku damcidomyślenia.pl. Jest to proste zadanie z matematyki, które wymaga od ucznia umiejętności odejmowania. Treść zadania brzmi następująco:

Babcia upiekła 16 babeczek. Dała Zuzi i Jackowi po 3 babeczki. Ile babeczek ma teraz babcia?

Dziecko wykonało działanie: 16-6=10. Zostało ono przez nauczyciela przekreślone, obok napisał 16-3-3=10. Poprawił także odpowiedź z: "Babci zostało 10 babeczek" na "Babcia ma teraz 10 babeczek".   

Jeden z internautów napisał:

Taki system szkolnictwa jest dobry oczami państwa, tępi indywidualne talenty, hoduje posłusznych ignorantów, brak odwagi do reformy, na zdrową i wydajną… Oczekuje się wydajności dostosowanych do obecnych czasów, przy jednoczesnym korzystaniu z przestarzałych mechanizmów…

Inny dodał:

Taki jest plan na ludzkość. A nauczyciel sam jest trybikiem

2A,Student,With,A,Backpack,Goes,To,Study.,Return,To13-latka wysłana do izolatki z powodu spodni. Uznano, że może rozpraszać nauczycieli

Zadanie z flamastrami

Niedawno opisywaliśmy podobną sytuację. Oburzony tata udostępnił na Facebooku zdjęcie jednego z zadań, jakie rozwiązało jego dziecko. Zadanie było bardzo podobne do tego, z babeczkami, tyle, że w tym przypadku chodziło o Krysię i flamastry, które dała swojej koleżance Ewie. Według nauczycielki, chociaż zadanie matematyczne zostało rozwiązane prawidłowo, uczeń udzielił niepoprawnej odpowiedzi. Niepoprawnej, czyli po prostu prawdopodobnie niezgodnej z kluczem odpowiedzi. W zadaniu postawiono pytanie: "Ile flamastrów ma teraz Krysia". Dziecko powinno odpowiedzieć: "Krysia ma teraz 6 flamastrów", zamiast tego napisało "Krysi zostało 6 flamastrów".

Więcej o: