Czarnek dopiął swego. Dyrektorka szkoły w Dobczycach zawieszona za lekcję o konstytucji

Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Dobczycach Aleksandra Sutowska została zawieszona po tym, jak w placówce odbyła się lekcja na temat konstytucji. Minister Czarnek już w czerwcu zapowiadał, że użyje wszystkich narzędzi, jakie ma do dyspozycji minister edukacji, aby wyjaśnić ten "obrzydliwy skandal".

Uczniowie szkoły podstawowej w Dobczycach 8 czerwca wzięli udział w lekcji "Tour de Konstytucja PL". To akcja organizowana przez środowiska sędziowskie skupione w Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, pod honorowym patronatem byłego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. 

Zobacz wideo Śmiszek: Negocjowanie z PiS to jest otwieranie puszki Pandory

Lekcja o konstytucji powodem zawieszenia nauczycielki

Podczas spotkania każdy uczestnik otrzymał egzemplarz konstytucji, a obecny na lekcji prokurator Bolesław Laszczak wytłumaczył, że władza nie może łamać praw w nim zapisanych. Jako przykład podał bezprawne zatrzymania oraz zagraniczne aborcje. Prokuratorowi towarzyszył sędzia Waldemar Żurek. Przeczytał on rozdziały dotyczące praw dziecka, a sali padło pytanie o to, czy prezydent złamał konstytucję. Szkoła nie musiała długo czekać na reakcję małopolskiej kurator oświaty. Barbara Nowak określiła całe zdarzenie jako "absolutny skandal".

Dzieci usłyszały już rzeczy, które nie są dostosowane do ich wieku

- stwierdziła i skierowała sprawę do komisji działającej przy kuratorium oświaty. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapewniał, że użyje wszelkich mocy, aby ten "skandal" wyjaśnić.

Przemysław CzarnekMinister Czarnek domaga się dymisji dyrektorki szkoły w Dobczycach. "Nie ma czegoś takiego jak autonomia szkoły"

Chcemy spowodować, żeby kurator, w sytuacji kiedy dyrektor szkoły nie wykonuje zaleceń pokontrolnych, mógł skutecznie wnioskować o jego odwołanie

- mówił. 

Rzeczywiście "wszelkie moce" ministra Czarnka zostały użyte. Burmistrz Dobczyc, Tomasz Suś, zawiesił w wykonywaniu obowiązków dyrektorkę szkoły w Dobczycach, bo jak tłumaczył w rozmowie z Gazetą Wyborczą, nie miał innego wyjścia. O zawieszenie wnioskował rzecznik dyscyplinarny oraz rzecznik praw dziecka. Pod koniec września zdecydowano, że Aleksandra Sutowska stanie przed komisją dyscyplinarną.

Źródło: Onet, Głos Nauczycielski 

Zmiany w szkołach. Niedzielski: W klasach I-III jest już przygotowany programZmiany w szkołach. Niedzielski: W klasach I-III jest już przygotowany program

Więcej o: