Czy zamkną szkoły w październiku 2021. "Musimy szykować się na ciężki sezon"

To, czy zamkną szkoły w październiku 2021, nieustannie zaprząta głowę uczniów i rodziców. Sytuacja jest trudna. Wczoraj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1234 nowych zakażeniach koronawirusem. Kolejne placówki przechodzą na tryb zdalny lub mieszany, a eksperci alarmują: "Po powrocie dzieci do szkół, mamy prawdziwą eksplozję".

Czy zamkną szkoły w październiku 2021?

Czy zamkną szkoły w październiku 2021? Wówczas uczniowie musieliby przejść na tryb nauki zdalnej, a rodzice, zyskaliby więcej obowiązków. Większości osób nie jest to na rękę. Rodzice zwracają uwagę na to, że nie posiadają kompetencji, żeby pomagać w lekcjach swoim dzieciom, a poza tym nie mają na to czasu. 

Zobacz wideo Czy noszenie maseczki na otwartym powietrzu ma sens?
Rodzic jest przeszkolony by uczyć dzieci? Czy ma się doszkalać w różnych dziedzinach by dziecku tłumaczyć? Bo nie wszystkie dzieci są w wieku 1-5 klasa. Rodzic będzie zwolniony ze swojej pracy by móc uczyć dziecko? Czy jak?

- napisała jedna z naszych czytelniczek.

Ministerstwo Edukacji i Nauki na Twitterze niemal każdego dnia zamieszcza krótkie raporty dotyczące funkcjonowania szkół podstawowych i ponadpodstawowych w skali całej Polski. Zgodnie z informacjami z 23 września 2021 roku – 98,8 proc. szkół pracuje stacjonarnie, a 98 szkół pracuje w trybie mieszanym. 

Religia w szkoleReligia w szkole tylko dla tych, którzy przynieśli oświadczenie. Domyślne zapisywanie jest niezgodne z prawem

Uczniowie masowo chorują

Jak zauważa w rozmowie z Onetem Paweł Grzesiowski, ekspert naczelnej Izby Lekarskiej do spraw walki z COVID-19 szkoły mierzą się teraz z innym problemem: masową nieobecnością uczniów z powodu infekcji i zachorowań, nie tylko na koronawirusa.

 Z uwagi na pandemię przez dwa sezony obserwowaliśmy zmniejszoną zachorowalność, na co wpłynął lockdown, obowiązkowe maseczki, ogólna wzmożona ostrożność. Gotowość naszego organizmu na walkę z różnego rodzaju infekcjami wyraźnie się obniżyła. Można powiedzieć, że on się nieco rozleniwił

- mówił ekspert i dodał, że obecnie obserwujemy eksplozję zachorowań.

Szkoła / zdjęcie ilustracyjneNauka zdalna: od kiedy? "Wirus miał trzy miesiące wolnego, teraz znowu do roboty idzie"

Musimy szykować się na ciężki sezon, już teraz oddziały pediatryczne pełne są dzieci z zapaleniami oskrzeli czy płuc

- podkreślił.

Minister Czarnek zapowiada, że nie ma planów zamknięcia szkół. Jak podkreśla, to nie liczba zakażeń jest decydująca, a liczba hospitalizacji i wydolność służby zdrowia.

Agata DudaMocne słowa ZNP o Agacie Dudzie. "Zawiedliśmy się na naszej koleżance"

Więcej o: