Nauka zdalna? Nie dla zaszczepionych. "Uczniowie zaszczepieni są zabezpieczeni"

Nauka zdalna ma nie być koniecznością dla uczniów, którzy przyjęli szczepienie przeciw zakażeniu COVID-19. Takiego zdania jest konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii profesor Teresa Jackowska.

Nauka zdalna to zmora wielu rodziców. Dzieci spędzają całe dnie przed komputerami, nie mają kontaktu z rówieśnikami, tym młodszym trzeba zapewnić w tym czasie opiekę. W zeszłym roku zamknięto szkoły 26 października. Czy w tym roku scenariusz będzie podobny? Niekoniecznie. Jak zapewnił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, szkoły będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym tak długo, jak długo wydolna będzie służba zdrowia, a w szpitalach nie będzie brakowało miejsc. Minister Zdrowia Adam Niedzielski także chce, żeby szkoły funkcjonowały normalnie tak długo, jak będzie to możliwe. Poza tym w tym roku część społeczeństwa, w tym duża grupa nauczycieli oraz część uczniów jest zaszczepiona przeciw COVID-19. 

Nauka zdalna? Nie dla zaszczepionych dzieci

Uczniowie zaszczepieni są zabezpieczeni. Taka decyzja zwiększyłaby też wyszczepialność wśród dzieci

- powiedziała profesor Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii w rozmowie z RMF FM. Jak przekazuje stacja, w tym tygodniu Jackowska ma wystąpić z apelem do ministra edukacji i nauki, aby zaszczepieni uczniowie nie trafiali na naukę zdalną.

Mam nadzieję, że niedługo dopuszczone do szczepień przeciw koronawirusowi będą także dzieci między 5. a 12. rokiem życia. Wtedy prawo do otrzymania preparatu będą mieli wszyscy uczniowie. Apeluję, żeby wszystkie dzieci zaszczepione chodziły do szkoły, nawet jeśli w tej placówce są zachorowania [...] Szkoła i nauka stacjonarna są bardzo ważne dla dzieci z punktu widzenia psychologicznego. Dziecko, które pozostaje w domu, traci bardzo dużo.  

- powiedziała Jackowska.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Nauka zdalna - informacje Ministerstwa Edukacji i Nauki

Zgodnie z cyklicznym raportem przygotowanym na podstawie informacji z kuratorium oświaty, dotyczącym trybu funkcjonowania placówek edukacyjnych, jaki resort udostępnia na Twitterze, w ubiegły czwartek pracowało stacjonarnie 15 402 placówek wychowania przedszkolnego (99,8 proc. wszystkich). Dwa przedszkola działały zdalnie, a 31 przedszkoli pracowało w trybie mieszanym. Stacjonarnie działało 14 229 szkół podstawowych (98,9 proc. wszystkich), zdalnie - 5, w trybie mieszanym: 154. Jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe, to stacjonarnie działało 7719 (98,8 proc. wszystkich), 93 w trybie mieszanym, żadna zdalnie. Nie ma jeszcze informacji dotyczących funkcjonowania szkół po minionym weekendzie.

Więcej o: