Sześcioro licealistów ma religię, reszta klasy spędza okienko w bibliotece. "To karanie uczniów"

W LO im. Mickiewicza w Częstochowie sześcioro uczniów z klasy IIe uczęszcza na lekcje religii. Ci, którzy zrezygnowali z przedmiotu, muszą w tym czasie czekać w bibliotece na kolejne obowiązkowe lekcje. "To karanie uczniów za to, że nie uczęszczają na religię i przymuszanie ich do tego, żeby się jednak zdecydowali na udział w katechezie" - podkreśliła w rozmowie z "Wyborczą" Dorota Wójcik, prezeska Fundacji Wolność od Religii.

"W dniu 22 września podjęliśmy interwencję w V LO w Częstochowie, gdzie 29 osobowa grupa uczniów i uczennic z klasy II E jest zmuszona spędzić w szkole jedną godzinę dłużej, przeczekując ten czas w bibliotece szkolnej, bo 6 osób z klasy uczestniczy w katechezie" - poinformowała na swoim profilu na Facebooku Fundacja Wolność od Religii. 

Zobacz wideo "Polityka w Kościele jest problemem"

Prezeska fundacji Dorota Wójcik przyznała w rozmowie z Wyborczą, że podobne zgłoszenia trafiają do nich z całego kraju, ale dotychczas nie spotkali się z takim oporem ze strony dyrekcji, aby zmienić plan lekcji. Jak dodała "w częstochowskim liceum rodzice usłyszeli, że plan zmieniony nie zostanie, bo był układany przed początkiem roku szkolnego, a już po nim nastąpiły rezygnacje z nauki religii". 

Zosia Zborowska szczerze o 'brzydocie'. Komentarz oburzył część internautek: Co za bzdura (zdjęcie ilustracyjne)Zborowska zdradza, czy czuję presję powrotu do wagi sprzed ciąży. "Muszę wrócić do swojej wagi"

Religia w środku zajęć

Dyrektorka szkoły Małgorzata Witek twierdzi, że fundacja pomyliła się w liczbie uczniów klasy IIe. Według niej uczęszcza do niej 23 uczniów, nie 29. Mimo to  po naciskach zdecydowała, że zmienią plan lekcji dla IIe. Podkreśliła jednak, że to wyjątek i inne klasy, które mają religię w ciągu dnia, nie mogą liczyć na zmiany w planie zajęć.

Nie ma możliwości, aby dla 22 klas tak przygotować plan lekcji, by nie było godzin okienkowych

- oznajmiła i dodała, że do Liceum im. Mickiewicza uczęszcza 661 uczniów, z czego 297 zrezygnowało z udziału w katechezie. 

To nie jest argument dla Doroty Wójcik z Fundacji Wolność od Religii. Według niej godzina okienkowa nadal jest dyskryminacją, niezależnie od tego, czy więcej uczniów chodzi na religię, czy nie.

Argumenty przeciwko ewolucji na religiiRodzice otworzyli podręcznik od religii, a tam argumenty przeciwko ewolucji. "W szkołach się na to godzą?"

Więcej o: