Izrael. Praca tylko dla zaszczepionych nauczycieli. Pozostali dostaną zakaz wstępu do placówki i nie tylko

Od 3 października izraelscy nauczyciele, którzy nie będą chcieli zaszczepić się przeciwko COVID-19 lub poddać regularnym testom, nie będą mogli pracować. Dotyczy to również lekcji zdalnych.

Jak podaje "Jerusalem Post", w czwartek 23 września izraelskie Ministerstwo Edukacji ogłosiło, że w szkołach będą mogli pracować jedynie zaszczepieni lub przetestowani uczniowie. Zawód mogą wykonywać również ozdrowieńcy. Pozostali nauczyciele otrzymają zakaz przebywania na terenie placówek. Nie dostaną też wypłaty.

W Izraelu będą mogli pracować tylko zaszczepieni lub przetestowani nauczyciele

Zielony certyfikat, jak określa się w Izraelu paszport covidowy, był wymagany od nauczycieli od początku roku szkolnego. Dotychczas osoby, które go nie posiadały, otrzymywały jednak pensje. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Zdrowia od 3 października ich sytuacja ulegnie zmianie. Brak zielonego certyfikatu będzie traktowany jak powód nieusprawiedliwionej nieobecności pracy i uniemożliwi nauczycielom podjęcie pracy zdalnej. Za brak absencji, pracownicy nie otrzymają wynagrodzenia.

Argumenty przeciwko ewolucji na religiiRodzice otworzyli podręcznik od religii, a tam argumenty przeciwko ewolucji. "W szkołach się na to godzą?"

Zobacz wideo Wersow pokazała kulisy nowego projektu Friza

Jak informuje "Times of Israel", obowiązek posiadania certyfikatu popiera również szef Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Średnich Ran Erez. Nie jest on jednak za odbieraniem niezaszczepionym nauczycielom możliwości podjęcia pracy zdalnej.

Dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Izraela, prof. Nachman Ash, powiedział wcześniej, że niezaszczepieni pacjenci są źródłem rosnącej presji na izraelski system ochrony zdrowia. Dodał, że największa śmiertelność w Izraelu dotyczy właśnie osób niezaszczepionych na COVID-19.

Należy zaznaczyć, że na początku września dzieci uczęszczające do przedszkoli i szkół zostały proszone o pokazanie specjalnej deklaracji od rodziców, potwierdzającej, że są w pełni zdrowe. Według portalu "The Times of Israel" po wakacjach w placówkach rozdano uczniom testy na obecność COVID-19, które mogli wykonać samodzielnie w domu. Osoby, które otrzymały wynik pozytywny, skierowano na dodatkowy i dokładniejszy test na obecność koronawirusa metodą PCR. Do regularnego testowania dzieci zachęca się rodziców wszystkich niezaszczepionych uczniów.

Według danych z czwartku 23 września w izraelskich szpitalach znajdowało się 723 chorych na COVID-19 pacjentów, którzy byli w stanie ciężkim. Stan 253 z nich uznano za krytyczny, a blisko 200 osób było podpiętych do respiratorów.

Zasiłek rodzinny wniosekZasiłek rodzinny 2021. "Zasiłek ma wam pomóc, a nie utrzymać dzieci"

Więcej o: