Zadanie o papieżu w podręczniku do historii: Wymień cechy osobowości Jana Pawła II. Rodzice zdziwieni

Kolejne zadanie związane z Janem Pawłem II wzbudziło emocje w sieci. Tym razem rodzice pokazali, z czym mierzą się uczniowie klas IV szkół podstawowych na lekcjach historii. W jednym z zadań czwartoklasiści musieli wymienić cechy Jana Pawła II, które pomogły mu zyskać sympatię na świecie. Niektórzy uważają, że nie powinno tego być w podstawie programowej.

Jakiś czas temu uczniowie udostępnili w sieci zadanie umieszczone w arkuszu konkursowym na olimpiadzie z języka polskiego. "Wyobraź sobie, że wysyłasz wiadomość SMS do Jana Pawła II. Wpisz pytanie, które Cię nurtuje" - brzmiało polecenie. Teraz z kolei jeden z rodziców pokazał, czego uczą się czwartoklasiści na lekcjach historii.

Zobacz wideo Papież: JPII kazał odłożyć 'do archiwum' sprawę molestowania

"Wymień trzy cechy osobowości Jana Pawła II, które pozwoliły mu zyskać sympatię ludzi na całym świecie" - tak brzmiało zadanie z zeszytu ćwiczeń do podręcznika dla historii dla klasy czwartej pt. "Wczoraj i dziś" wydawnictwa Nowa Era, z działu "Ku współczesnej Polsce".

W tej samej publikacji znajdują się omówienia takich postaci jak Józef Piłsudski, Eugeniusz Kwiatkowski czy bohaterowie Powstania Warszawskiego. W książce jeden rozdział w całości poświęcony papieżowi. Jednak to nie obecność papieża na lekcjach historii jest dla rodziców kontrowersją, a treść zadania.

Kontrowersyjny konkurs z języka polskiego. 'Wyobraź sobie, że wysyłasz wiadomość SMS do Jana Pawła II'Kontrowersyjne polecenie na konkursie z języka polskiego. "Wyobraź sobie, że wysyłasz wiadomość SMS do Jana Pawła II"

Lekcje historii o Janie Pawle II 

Głównym zarzutem było to, że zadanie znajduje się w podręczniku do historii, a nie religii. Chociaż Jan Paweł II bez wątpienia jest postacią historyczną, samo zadanie nie ma zbyt wiele wspólnego z historią. Pojawiły się głosy, że na lekcjach historii priorytetem powinny być czyny i wydarzenia, które miały znaczenie w naszych dziejach, a nie cechy osobowości postaci historycznych. Rodzice zwrócili też uwagę na to, że postaci historyczne powinny być pokazywane zgodnie z rzeczywistością - nie idealizowane.

Wiemy, przerabialiśmy. Jedno zdanie w podręczniku o Wałęsie, 4 strony o JPII. Żenada

- napisała jedna z mam.

Część osób zwróciła z kolei uwagę na fakt, że tego typu zadania są charakterystyczne dla podręcznika i nie dotyczą jedynie postaci papieża. Podobne polecenia wybrzmiewają także w kontekście m.in. Józefa Piłsudzkiego. 

Zdalne nauczanie październik 2021. Zdalne nauczanie październik 2021. "Przepisy sanitarne są tylko na papierze"

Więcej o: