Kalkulator wzrostu dziecka. Jak wyliczyć przybliżoną wartość?

Kalkulator wzrostu dziecka to ciekawe narzędzie, które pozwala na podstawie kilku informacji obliczyć przybliżony wzrost dziecka. Sprawdź jak to działa.

Wzrost dziecka. Czym jest determinowany?

Kalkulator wzrostu dziecka jest ciekawym sposobem na poznanie przybliżonego wzrostu dziecka. Co determinuje tą ważną cechę naszego wyglądu? Otóż na wzrost małego dziecka wpływa przede wszystkim genetyka. I nie ogranicza się to tylko do rodziców. Maluch może bowiem odziedziczyć tą cechę po dziadkach, a nawet pradziadkach.

Wiele osób wierzy, że matka w okresie ciąży może wpływać na kształtowanie się nowego organizmu np. poprzez odpowiednią dietę. I jest w tym dużo prawdy, jednak akurat w przypadku wzrostu dziecka kwestia ta pełni rolę drugorzędną. 

Z kolei po narodzeniu dziecka, dieta może przyczynić się w istotny sposób do stymulacja produkcji hormonu wzrostu. W tym celu powinno się w niej znaleźć jak najwięcej białka, ale także innych substancji, które dostarczamy organizmowi spożywając ryby, nabiał, owoce i warzywa. 

Jak obliczyć wzrost dziecka? Wzory MPH

Wielu rodziców, którzy spodziewają się potomstwa, zastanawia się jak obliczyć wzrost dziecka. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na przybliżone wyliczenie tej wartości. 

Najpopularniejszą metodą jest zastosowanie wzorów oddzielnych dla dziewcząt i chłopców. Aby wyliczyć przybliżony wzrost dziecka należy znać wysokość ciała rodziców wyrażoną w centymetrach, a następnie:

  • u dziewcząt: MPH (mid parental height) =  (suma wysokości ciała rodziców w cm - 13)/2,
  • u chłopców MPH = (suma wysokości ciała rodziców w cm + 13)/2.
Zobacz wideo Siatki centylowe - w jaki sposób pomagają nam ocenić rozwój dziecka?

Przewidywany wzrost dziecka. Aby go obliczyć należy skorzystać z pomocy specjalisty

Przewidywany wzrost ostateczny dziecka (predicted adult height – PAH) oblicza się w specjalistycznych placówkach. Dokonuje się tego na podstawie wieku kostnego z wykorzystaniem tabel Bayleya i Pineau. 

Wzrost dziecka a rodziców. Jak wyglądają zależności między nimi?

Zazwyczaj da się zauważyć prostą zależność między wzrostem dziecka a rodziców, a mianowicie wysokie pary posiadają wysokie potomstwo i odwrotnie. Niemniej jednak jak wskazują badania naukowe, można nieco wpłynąć na tą zależność, zwłaszcza w przypadku osób niskich, które chciałyby, aby ich pociechy osiągnęły wyższy wzrost. Niebagatelne znaczenie ma tu odpowiednia dieta: bogata w białko, kwasy tłuszczowe i witaminy. Warto zwrócić szczególną uwagę na umieszczenie w jadłospisie produktów, które pobudzają produkcję hormonu wzrostu, np. maliny czy płatki owsiane. Naukowcy dowiedli bowiem, że genetyka wyznacza nam górną granicę jeśli chodzi o wzrost, a reszta leży po stronie właściwej diety oraz czynników środowiskowych. 

Obliczanie wzrostu dziecka. Kalkulator wzrostu dziecka

Obliczanie wzrostu dziecka może być jeszcze prostsze dzięki dostępnym w sieci kalkulatorom wzrostu dziecka, które można znaleźć na wielu witrynach internetowych. Jedną z nich jest strona Mamy Ginekolog, która zyskała bardzo wielką liczbę obserwujacych w mediach społecznościowych, dzięki postom dotyczącym spraw, o które wiele z nas boi się zapytać lekarza. Mama Ginekolog nie tylko rozwiewa wątpliwości co do kwestii medycznych, ale także angażuje się w ważne społeczne projekty jak np. zbiórka na rzecz WOŚP. Tu znajdziesz kalkulator ułatwiający obliczanie wzrostu dziecka. Warto także korzystać z siatek centylowych, które ułatwiają ocenę rozwoju dziecka - wagi i wzrostu. 

Jak wysokie będzie moje dziecko?

To jak wysokie będzie moje dziecko to pytanie, na którego odpowiedź przyjdzie poczekać kilka lat. Szacuje się, że wzrost wyhamowuje około 18 roku życia u dziewcząt, zaś u chłopców (którzy nieco później wchodzą w okres pokwitaniowy) dopiero w okolicach 21 roku życia. Wtedy właśnie dochodzi do zamknięcia nasad kości i tym samym zakończenia wieku kostnego. Pamiętajmu jednak, ze szacunkowe obliczenia to jedno, ale na wzrost wpływają także inne czynniki jak wspomniana wcześniej dieta, ale też ilość i jakość snu czy aktywność fizyczna

Zobacz też: Niedobory magnezu u dzieci - przyczyny i objawy. Jak zadbać o właściwy poziom magnezu?

Więcej o:
Copyright © Agora SA