Nauka zdalna od października 2021? Przemysław Czarnek: Mamy w pogotowiu plan B, C i D

Kolejne szkoły wprowadzają nauczanie zdalne, a ministerstwo zdrowia informuje o coraz większej liczbie przypadków zakażenia koronawirusem. Czy nauka zdalna od października 2021 to realny scenariusz dla całego kraju? Minister Czarnek podkreśla, że nie jest w stanie przewidzieć, co będzie się działo. Ma jednak kilka planów awaryjnych.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Przemysław Czarnek w rozmowie z "Super Expressem" został zapytany m.in. o to, czy szkoły i uczelnie są gotowe na czwartą falę koronawirusa. Szef resortu edukacji nadal pozostaje przy stanowisku, że rok szkolny będzie przebiegał normalnie. Już w zeszłym tygodniu podkreślał, że "przejścia szkół na tryb hybrydowy lub zdalny będą się incydentalnie zdarzały. Takich sytuacji będziemy mieć sporo, bo jesteśmy cały czas w pandemii". Tym razem stwierdził:

Mamy połowę września i czarne scenariusze się jeszcze nie sprawdziły

- stwierdził i dodał, że stosunkowo niska liczba hospitalizacji "napawa optymizmem".

Zobacz wideo Otyłość większym problemem wśród dziewczynek niż wśród chłopców? "Radziłbym wsłuchiwać się w język polski, którym posługuję się dość precyzyjnie"

Minister Czarnek o możliwych scenariuszach

Jak podkreślił Przemysław Czarnek, to nie liczba zakażeń sprawiała, że rząd wprowadził w zeszłym roku naukę zdalną, ale wydolność służby zdrowia.

Dlatego trzeba było przerywać kontakty społeczne, by nie było transmisji koronawirusa - każdego dnia w ruchu okołoszkolnym jest do kilkunastu milionów osób. W sytuacji, kiedy będą wolne łóżka w szpitalu i służba zdrowia będzie wydolna, w szkołach nie będzie nauki zdalnej

- wytłumaczył. Następnie jednak dodał:

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co będzie za 4-5 m
iesięcy. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie będą nowe warianty koronawirusa i jak będą one niebezpieczne. Jeśli się to będzie utrzymywało na takim poziomie jak w innych krajach, gdzie czwarta fala już jest, to jestem optymistą. Gdyby sytuacja jednak tego wymagała, mamy w pogotowiu plan B, C i D.

Nauka zdalna od października 2021. Zaszczepieni uczniowie chodzą do szkołyNauka zdalna od października 2021. Zaszczepieni uczniowie chodzą do szkoły

Więcej o: