Minister Czarnek: "Dziewięć godzin lekcji to zdecydowana przesada". Odchudzi podstawę programową

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zgodził się, że uczniowie są przeciążeni i zbyt dużo czasu spędzają w szkole. Zapewnił, że resort przyjrzy się temu problemowi i zapowiedział kolejne zmiany w podstawie programowej.

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki wziął udział w XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu. W ramach tego wydarzenia zabrał głos w kilku ważnych sprawach, m.in. wypowiadał się na temat programu dofinansowania wycieczek szkolnych "Poznaj Polskę". W związku z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego szef resortu edukacji był także pytany o podstawę programową i przeładowany plan lekcji uczniów.  

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Zbyt dużo nauki

Przemysław Czarnek zgodził się, że uczniowie są przeciążeni:

Mówimy, iż uczniowie są przeładowani programem w szkołach, że zbyt wiele godzin w nich spędzają, i to jest fakt. Dziewięć godzin lekcji w VIII klasie, to jest zdecydowana przesada i będziemy to zmieniać w przyszłości.

Minister przyznał, że konieczne jest odchudzanie podstawy programowej:

Bez wątpienia musimy popracować nad odchudzaniem podstawy programowej niektórych przedmiotów, po to, żeby plan lekcji nie zakładał więcej niż sześć, siedem godzin w szkole. Wydaje się, że 9 godzin w szkole powoduje, że na siedem, osiem, dziewięć lekcji ta percepcja jest już na niskim poziomie. Uczeń jest zmęczony i edukacja staje się wtedy mało efektywna

- przyznał Czarnek. Stwierdził też, że na pewno we wszystkich obszarach można znaleźć elementy, które nie są niezbędne w procesie edukacji, a których usunięcie sprawiłoby, że uczniowie spędzaliby w szkołach mniej czasu. A to z kolei miałoby według Czarnka uefektywnić naukę. Minister nie odpowiedział na pytanie, jakich przedmiotów ma to dotyczyć, zapewnił, że o tym zdecydują eksperci. 

Minister Czarnek w KrakowieNauczanie zdalne 2021/2022. Czarnek bardzo stanowczy: Gdzieżbym śmiał grozić

Więcej o: