Kontrowersyjne polecenie na konkursie z języka polskiego. "Wyobraź sobie, że wysyłasz wiadomość SMS do Jana Pawła II"

W sieci pojawił się arkusz z trzeciego etapu konkursu z języka polskiego dla szkół podstawowych na Podkarpaciu. - Wyobraź sobie, że wysyłasz wiadomość SMS do Jana Pawła II. Wpisz pytanie, które Cię nurtuje - tak brzmiało jedno z poleceń.

Kontrowersyjne treści w arkuszu egzaminacyjnym. "Czy to fejk?"

Fragment z arkusza olimpiady z języka polskiego w województwie podkarpackim zamieściła na Twitterze dziennikarka TVN24. Pod postem napisała:

Ponieważ zapytano mnie: "czy to fejk?". Odpowiadam to nie fejk.

Okazuje się, że w zadaniu szóstym polecono uczniom, aby wyobrazili sobie, że wysyłają wiadomość SMS do samego papieża Jana Pawła II. Na arkuszu widzimy obrazek przedstawiający telefon komórkowy. Na ekranie urządzenia dzieci mają napisać "nurtujące ich pytanie", a później odpowiedź w formie SMS-a od Jana Pawła II. Mają w niej zawrzeć przesłania prawdy i nadziei. Łącznie za wykonanie zadania uczestnik mógł otrzymać 6 punktów. Warunkiem było użycie poprawie pięciu różnych znaków interpunkcyjnych.

Nietypowe polecenia zadziwiły nie tylko środowisko szkolne, ale i całą społeczność. W sieci błyskawicznie pojawiło się oburzenie spowodowane faktem, że świeckie państwo promuje kościół katolicki. Polecenie, które brzmi, aby wystosować wiadomość SMS do osoby, która nie żyje, jest zwyczajnie nieetyczne. 

Ponadto cały arkusz bardziej przypomina konkurs z wiedzy religijnej, niż z języka polskiego. Wszystkie polecenia znajdziecie tutaj

Nowy kanon lektur szkolnych. Są w nim dzieła Jana Pawła II

Przypomnijmy, że od 1 września uczniowie na wszystkich etapach edukacji doświadczyli zmian w kanonie lektur. Większość z nich dotyczy kanonu lektur uzupełniających. 16 sierpnia biuro prasowe resortu edukacji i nauki ogłosiło, że szef MEN podpisał szereg dokumentów, które będą obowiązywać od początku roku szkolnego. Zmieniono podstawę programową z historii tańca, a także sposób realizowania zajęć wychowania do życia w rodzinie. 

W kanonie lektur znalazły się także dzieła z kościoła katolickiego takie jak: "Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły" Piotra Kordyasza, "Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II" André Frossarda, czy dzieła samego papieża Polaka: "Przekroczyć próg nadziei", "Tryptyk rzymski", "Pamięć i tożsamość", "Fides et ratio", "Przed sklepem jubilera".

Polonistka: Kolejny krok ministra Czarnka to ideologizacja młodzieży

Skontaktowaliśmy się z nauczycielką języka polskiego, z prośbą o komentarz dotyczący kontrowersyjnego zadania w arkuszu konkursowym. Polonistka przyznała, że jest ono zgodne z wymogami, jednak sama jego treść pozostawia wiele do życzenia.

To kolejny krok ministra Czarnka do ideologizacji młodzieży. Nie rozumiem, dlaczego to robi. Nie narzucajmy młodzieży religii. Niech sami poznają świat i wybiorą to, co jest dla nich dobre. Zadania egzaminacyjne ewidentnie nawiązują do ważnych osób Kościoła katolickiego. Nie każdy wierzy, a kto nie wierzy, to jest pokrzywdzony. Mam tyle pięknej literatury. Ci, co posłuchać o Janie Pawle II, to mogą iść do kościoła

- mówi nauczycielka w rozmowie eDziecko.pl. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.