Rozpoczęcie roku szkolnego 2021. Przemysław Czarnek: "Nie widzimy zagrożeń"

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021 to wydarzenie długo wyczekiwane przez niektórych uczniów i ich rodziców. Nauczyciele i pozostali pracownicy placówek przygotowali się na pracę w reżimie sanitarnym, żeby zapewnić wszystkim maksymalne bezpieczeństwo.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021 już dziś. Uczniowie wracają do swoich placówek po dwóch miesiącach wakacji. Rodzice, uczniowie i nauczyciele zastanawiają się jednak na jak długo. Minister edukacji i nauki rozwiewa ich wątpliwości: 

Przewiduję, że na cały rok. To są przewidywania, a nie zapewnienie, według wszystkich modeli, które są rozpatrywane i analizowane w Ministerstwie Zdrowia [...] Nie widzimy zagrożeń dla nauki stacjonarnej ani w krótszym, ani w dłuższym horyzoncie czasowym

- powiedział Przemysław Czarnek w programie Polsatu "Gość Wydarzeń".

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021. Szkoły otwarte przez dwa tygodnie?

Rozmawiający z ministrem Piotr Witwicki stwierdził, że to optymistyczny scenariusz biorąc pod uwagę doświadczenia z ubiegłego roku szkolnego, kiedy to uczniowie większość czasu spędzili w domach, przed komputerami, ucząc się zdalnie. Szef resortu edukacji stwierdził, że raczej realistyczny:

Czwarta fala koronawirusa jest już w zupełnie innej sytuacji przy 80-85 proc. zaszczepionych nauczycieli, przy ponad 30 proc. zaszczepionych uczniów powyżej 12. roku życia przy wielu osobach, które już przeszły COVID-19 i mają przeciwciała

- powiedział minister.

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021. Dyrektorzy szkół będą decydować

Przemysław Czarnek zapewnił jednocześnie, że o przejściu na naukę zdalną będą mogli decydować dyrektorzy poszczególnych placówek.

Zostawiamy dyrektorom szkoły to uprawnienie, które mieli do tej pory, aby wespół ze służbami sanitarnymi decydować o przejściu na naukę zdalną grupy osób lub całej szkoły, wówczas, gdy pojawią się tam ogniska zakaźne

- zapewnił Czarnek. Dyrektorzy będą więc w razie potrzeby mogli skierować na kwarantannę jedną klasę, nie trzeba będzie zamykać całej szkoły. Jednocześnie minister podziękował nauczycielom, z których zgodnie z jego słowami zaszczepionych jest między 70 a 80 proc.:

Powrót do szkoły. Uczniowie: Odpytywanie z całego materiału i sprawdzanie notatek. Potraktowano nas niesprawiedliwiePierwszy dzień szkoły 2021. "Nie widzimy zagrożeń dla nauki stacjonarnej"

Bardzo im dziękuję za wielką odpowiedzialność. Wszystkich innych zachęcam, bo to jest sposób na zabezpieczenie się przed ciężkim zachorowaniem i śmiercią

- dodał. 

Więcej o: