Rozpoczęcie roku szkolnego 2021 - środki ostrożności. Jak zabezpieczyć dziecko?

Rozpoczęcie roku szkolnego wobec zapowiadanej czwartej fali epidemii koronawirusa jest wielkim wyzwaniem. To, czy niebawem dzieci nie będą musiały przejść na zdalny tryb nauki, w pewnej mierze zależy od tego, czy będziemy stosować się do ograniczeń i zachowywać środki ostrożności.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021 w dobie pandemii będzie sporym wyzwaniem dla wszystkich. Uczniowie muszą się liczyć z wieloma ograniczeniami i ewentualnością przejścia na hybrydowy lub zdalny tryb nauki, nauczyciele muszą się przygotować do utrudnień w czasie prowadzenia zajęć, a dyrekcja i pozostali pracownicy szkół muszą zadbać o bezpieczeństwo, zmniejszyć ryzyko zarażeń i zorganizować sprawną akcję szczepień.

Przygotowujemy się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego w trybie stacjonarnym. Przekazaliśmy dyrektorom wytyczne, a także pakiety edukacyjne dotyczące organizacji szczepień. Przeznaczyliśmy 100 mln zł na dodatkowy sprzęt i środki bezpieczeństwa dla szkół. Na bieżąco monitorujemy sytuację pandemiczną i informujemy o kolejnych działaniach dotyczących bezpiecznego powrotu uczniów do szkół

- czytamy na stronie gov.pl

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021 - komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki

Zasady funkcjonowania jednostek oświatowych w nadchodzącym roku szkolnym są ściśle określone.

Zgodnie z informacją opublikowaną przez resort edukacji na stronie gov.pl, od 1 września 2021 r. wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkole na zasadach sprzed pandemii. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki podpisał dwa rozporządzenia określające sposób realizacji zadań jednostek systemu oświaty. Informację na ten temat można znaleźć w komunikacie. Jednocześnie Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że nauka w szkołach ma w miarę możliwości wyglądać normalnie:

Szkoła ma wyglądać normalnie, tak jak półtora roku temu, do tego będziemy dążyli [...] To jest potrzebne, żeby wszyscy w szkołach i w systemie edukacji mogli zakosztować powrotu do normalności. 
Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021 - środki ostrożności

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021, to, jak będzie wyglądała część oficjalna w dużej mierze zależy od dyrekcji poszczególnych placówek. Wiele szkół planuje zorganizować uroczystość na świeżym powietrzu, niektóre w ogóle z niej rezygnują (jeśli np. pogoda to uniemożliwi). Dyrektorzy placówek mogą liczyć na środki dezynfekujące, maseczki i inne środki ochrony osobistej. Wszystko zgodnie z zapewnieniem premiera:  

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022Kalendarz roku szkolnego 2021/2022. Na jesieni wypadają trzy ważne terminy

Do 32 tys. miejsc, z różnych ośrodków Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w całym kraju, wyjadą transporty środków dezynfekcyjnych, masek, maseczek, różnego rodzaju środków ochrony fizycznej

- powiedział na konferencji w Komorowie Mateusz Morawiecki. Jednocześnie minister zdrowia, Adam Niedzielski przypomniał niedawno, że dużo zależy od tego, czy będziemy przestrzegać środków ostrożności. Warto więc przed rozpoczęciem roku szkolnego porozmawiać z dziećmi i przypomnieć im o najważniejszych zasadach bezpiecznego funkcjonowania w szkołach w czasie epidemii. Przypomnijmy dzieciom, żeby:

  • często myły i dezynfekowały ręce (w szkołach są dostępne płyny, jednak warto pociechę wyposażyć we własny płyn, najlepiej taki przeznaczony dla dzieci);
  • tam, gdzie jest to wymagane - prawidłowo nosiły maseczki (warto do plecaka wrzucić zapasową na wypadek, gdyby dziecko jedną zgubiło);
  • nie dzieliły się z rówieśnikami jedzeniem i piciem;
  • informowały nauczyciela, jeśli źle się poczują.
Więcej o: