Powrót do szkół we wrześniu 2021. Ministerstwo jest gotowe, ale brakuje nauczycieli. Powód? Niskie pensje

Powrót do szkół we wrześniu 2021 jest wyczekiwany przez uczniów i rodziców. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że dzieci rozpoczną naukę w trybie stacjonarnym. Pojawia się tylko jeden problem: brakuje nauczycieli. W samym Poznaniu poszukiwanych jest 600 pedagogów.

Zostały już tylko dwa tygodnie wakacji, zanim nastąpi powrót do szkół we wrześniu 2021. "Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że wracamy normalnie do szkoły. Nie wydaje się, by do końca sierpnia tak przyspieszyły zakażenia, byśmy musieli zmieniać tę decyzję" - mówił w sierpniu minister Czarnek i wszystko wskazuje na to, że właśnie ten scenariusz się spełni.

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało już o tym, jakie zasady będą panowały w placówkach, oraz co nowego czeka uczniów w nadchodzących semestrach. Okazuje się jednak, że jest jeden problem: brakuje nauczycieli.

Powrót do szkół we wrześniu 2021 a brak nauczycieli

Jak donosi Radio Zet w Poznaniu poszukiwanych jest 600 nauczycieli. 

Rok szkolny 2021/22 startuje za nieco ponad dwa tygodnie, a nauczycieli brak jak nigdy wcześniej. Najgorzej jest z kadrą w szkołach zawodowych - najbardziej brakuje informatyków

- mówił w rozmowie z Radiem Zet Przemysław Foligowski, dyrektor poznańskiego wydziału oświaty.  Podkreślił, że braki kadrowe można połączyć z niskimi wynagrodzeniami.

Jest to oczywiście pochodna dysproporcji pomiędzy wynagrodzeniem osoby, która jest specjalistą w danym zawodzie w sektorze prywatnym, a wynagrodzeniem, jakie oferuje szkoła

- stwierdził Foligowski.

Szkoły szykują się do nowego roku i nauki stacjonarnejPowrót do szkoły we wrześniu 2021. "Młodzież nie może być przymuszana"

Powrót do szkół we wrześniu 2021. Zmiany

Edukacja w tym roku szkolnym również nie będzie wyglądała tak, jak wyglądała przed pandemią. Uczniowie mogą spodziewać się nie tylko nauki w reżimie sanitarnym, ale również zmian w samym systemie szkolnictwa. Główne środki, jakie mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w szkołach to: 

  • szczepienie: rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych,
  • dezynfekcja − przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym,
  • dystans − minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 mm,
  • higiena − częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust,
  • maseczka − w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu,
  • wietrzenie − przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

Jeśli chodzi o zmiany w szkolnictwie, Przemysław Czarnek ogłosił, że od 1 września obowiązuje m.in. nowy kanon lektur. Podkreślił także, że w nadchodzącym roku szkolnym będą w szkołach godziny dodatkowe, żeby "nadrabiać ewentualnie ten materiał, który nie został przerobiony w wyniku nauki zdalnej w poprzednich latach". 

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022Kalendarz roku szkolnego 2021/2022. "Więcej wolnego niż nauki"

Więcej o: