Minister Czarnek zorganizuje wycieczki dla dzieci. Wybrał konkretne miejsca. "Mieliśmy wiele sygnałów ze szkół"

Minister edukacji i nauki przedstawił pilotaż "Poznaj Polskę" w ramach którego szkoły otrzymają dofinansowanie wycieczek szkolnych. Wszystko ma być realizowane w ramach programu "Polski Ład".

Trzeba przyznać, że minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie próżnuje. Przedstawił właśnie pilotaż "Poznaj Polskę", który ma pomóc szkołom zorganizować wycieczki dla swoich uczniów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.

Nie ma lepszej okazji do odbudowywania wspólnoty wśród uczniów i kontaktów z nauczycielami jak kilkudniowe wyjazdy wycieczkowe. Jest potrzeba odbudowywania wspólnoty po okresie pandemii koronawirusa i po nauce zdalnej po to, żeby dzieci się bliżej poznawały i poznawały swoich nauczycieli

- powiedział Przemysław Czarne w rozmowie z Radiem Maryja.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Nauka historii w sposób atrakcyjny

Przemysław Czarnek stwierdził, że do nauki najnowszej historii polski należy wykorzystać nowoczesne muzea, jakie w ostatnich latach powstały na terenie naszego kraju:

Chcemy wykorzystać ogromny potencjał edukacyjny, jaki mają muzea, które powstały w ostatnich kilku latach [...] Muzea, które rzeczywiście pokazują znakomicie i w sposób nowoczesny najnowszą polską historię, historię XX wieku. Pokazują historię naszych bohaterów, męczenników. Wszystko po to, żeby dzieci i młodzież mogły się uczyć historii w sposób atrakcyjny

- powiedział Czarnek. Na wycieczki realizowane w ramach programu "Poznaj Polskę" zostanie przeznaczonych 15 mln zł. 

Są już konkrety

Jednodniowe wycieczki będą dofinansowane kwotą pięciu tysięcy złotych, dwudniowe - dziesięcioma tysiącami złotych, zaś trzydniowe – piętnastoma tysiącami złotych. Kwoty te mają nie być uzależnione od ilości uczestników, jednak nie mogą przekroczyć 80 procent całości kosztów. Zainteresowane szkoły mogą składać wnioski o dofinansowanie wycieczek od 6 do 30 września.

Lex Czarnek pogrąży szkoły? Przeciwnicy ministra mają dosyć. 'Postawimy billboardy'Lex Czarnek pogrąży szkoły? Przeciwnicy ministra mają dosyć. "Postawimy billboardy"

Wycieczki tylko w konkretne miejsca

Wszystko to wygląda bardzo obiecująco, jednak jest pewien haczyk. Wycieczki organizowane w ramach programu „Poznaj Polskę" będą realizowane jedynie w czterech obszarach edukacyjnych:

  • „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego"
  • „Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego"
  • „Kultura i dziedzictwo narodowe"
  • „Największe osiągnięcia polskiej nauki"

Czarnek wymienił kilka przykładów miejsc, które mogą odwiedzić uczniowie w ramach wspomnianych wycieczek. Są to m.in.: Park Pamięci Narodowej w Toruniu, którego pomysłodawcą był o. Tadeusz Rydzyk, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i Muzeum Żołnierzy Wyklętych. 

Mieliśmy wiele sygnałów z polskich szkół, że dzieci i młodzież, wraz z nauczycielami, chciałyby poznawać osobę ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, zwiedzając miejsca z nim związane 

- zapewnił minister edukacji i nauki. A Wy? Co sądzicie o pomyśle ministerstwa? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej o: