Kiedy wracamy do szkoły 2021? Minister Czarnek rozwiewa wątpliwości. Zapowiada szczepienia

Uczniom pozostały niecałe dwa tygodnie do końca wakacji, a wiele osób zaczyna się zastanawiać, jak będzie wyglądać nauka po powrocie do placówek. Minister edukacji i nauki rozwiewa wątpliwości.

Rok 2020/2021 był wyjątkowo trudny. Chociaż od września uczniowie rozpoczęli naukę w trybie stacjonarnym, z powodu zagrożenia epidemicznego konieczne było wprowadzenie edukacji zdalnej. Brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami, koleżankami i kolegami odbił się negatywnie nie tylko na wynikach dzieci i młodzieży w nauce, ale także na ich stanie psychicznym. Miesiącami oczekiwano decyzji o powrocie do szkół i w końcu wrócono do placówek, chociaż na miesiąc przed zakończeniem roku szkolnego.

Kiedy wracamy do szkoły 2021?

Przed wakacjami zniesiono wiele obostrzeń, w mediach pojawiają się jednak informacje na temat kolejnej fali COVID-19 i nie wiadomo, czy długo ten stan się utrzyma. Do końca letniego wolnego pozostały niecałe dwa tygodnie, a uczniowie, rodzice i nauczyciele zastanawiają się, czy tym razem nauka będzie przebiegać w trybie zdalnym.

Wiadomo, że w połowie września w szkołach mają ruszyć punkty szczepień. Głos w tej sprawie zabrał we wtorek na konferencji prasowej minister edukacji i nauki.

Ze spotkań i analiz poczynionych z panem ministrem Adamem Niedzielskim i jego współpracownikami wniosek jest jeden – przygotowujemy się bezwzględnie na powrót do szkoły 1 września w trybie stacjonarnym. Wszyscy uczniowi, wszyscy nauczyciele

- mówił Przemysław Czarnek.

Zobacz wideo

Zaznaczył, że blisko 80 proc. osób ze środowiska nauczycielskiego jest zaszczepionych, co według szefa MEIN jest dobrym wynikiem gwarantującym duży poziom bezpieczeństwa w środowisku nauczycielskim. Zauważył również, że obecna sytuacja epidemiczna jest inna niż kilka miesięcy temu, a więc "pozwala na optymizm i powrót do szkoły w trybie stacjonarnym".

Gdyby sytuacja się zmieniła, gdyby czwarta fala koronawirusa była tak groźna jak trzecia fala, to będziemy podejmować różne decyzje. Na dzisiaj nie przewidujemy takich perturbacji, nie przewiduje tego również Ministerstwo Zdrowia

- dodał.

Według słów Przemysława Czarnka w pierwszym tygodniu września dyrektorzy będą zbierać ankiety od rodziców, którzy chcieliby zaszczepić dzieci.

Więcej o:
Copyright © Agora SA