Zmiana podstawy programowej. Pojawią się treści dotyczące cierpienia dzieci

Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka, zapowiedział, że chce, żeby w podstawie programowej dla szkół pojawiła się tematyka martyrologii polskich dzieci. "Chodzi o to, żeby to zaistniało" - stwierdził.

Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak był niedawno gościem programu "W otwarte karty" w radiowej "Jedynce". Pawlak zapowiedział tam, że będzie się starać o zmiany w podstawie programowej, bo zależy mu na tym, żeby pojawiły się w niej treści związane z martyrologią polskich dzieci podczas II wojny światowej. 

Zmiany w podstawie programowej

Jak czytamy na łamach portalu Interia, biuro rzecznika praw dziecka informowało w lipcu, że Mikołaj Pawlak wystąpił do Przemysława Czarnka o wprowadzenie do programu problematyki martyrologii, czyli cierpienia i męczeństwa polskich dzieci w czasie II wojny światowej i w latach powojennych. W niedzielę poinformował, że ma już deklarację resortu edukacji, że ta problematyka będzie stopniowo wprowadzana do szkół.

Dzieci to również Polacy i tak jak wiele milionów Polaków oddawało życie za wolną ojczyznę podczas drugiej wojny światowej w różnych bitwach i miejscach, to przecież dzieci także chłonęły te patriotyczne elementy wychowania. Nie mogło być inaczej jak to, że dzieci także szły w bój

- powiedział na antenie Pawlak.

Dzieci dawały przykład poświęcenia

Rzecznik praw dziecka zauważył w rozmowie, że w naszej historii nie brakuje przykładów bohaterskich postaw wśród dzieci w czasie walki o wolność ojczyzny. 

Przykładem, który upamiętnia bohaterstwo dzieci jest mały powstaniec. Jest to symbol, ale bardzo namacalnym dowodem jest pomnik łącznika, Wojtusia Zalewskiego. Zginął on w pierwszych dniach powstania po tym jak wyprowadził z oblężenia swoich kolegów

- przypomniał Pawlak.

Treści będą wyważone

Pomysł rzecznika praw dziecka może budzić wątpliwości: czy martyrologia dzieci w czasie wojny to odpowiednia tematyka dla naszych pociech w wieku szkolnym? Pawlak zapowiedział jednak, że zmiany poprzedzi debata ze specjalistami m.in. psychologami, która pomoże ustalić, jakie treści będą dla nich właściwe. "Treści muszą być wyważone i dostosowane do wieku dzieci" - zapowiedział. 

Więcej o: