Rok szkolny 2021/2022 - ważne zmiany. Koniec z okienkami między lekcjami?

Rok szkolny 2021/2022 będzie kolejnym trudnym rokiem. I to nie tylko ze względu na panującą epidemię koronawirusa. Przemysław Czarnek zapowiada zmiany, z których niektóre wejdą w życie już od września.

Rok szkolny 2021/2022 zbliża się wielkimi krokami. Półmetek wakacji już za nami. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadają, że rok szkolny 2021/2022 rozpocznie się w trybie stacjonarnym. 

Jesteśmy przekonani, że jesteśmy w stanie zapewnić możliwość pójścia do szkoły dzieci w trybie stacjonarnym od 1 września

- zapewnił w "Polsat News" Czarnek. 

Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że wracamy normalnie do szkoły. Nie wydaje się, by do końca sierpnia tak przyspieszyły zakażenia, byśmy musieli zmieniać tę decyzję

- stwierdził Niedzielski. Uczniowie muszą się jednak liczyć z pewnymi obostrzeniami i ograniczeniami, jakie będą panować w placówkach z racji trwającej epidemii koronawirusa. Wraz z początkiem nowego roku szkolnego czekają ich też zapowiadane przez ministra edukacji zmiany. Zmieni się m.in. kanon lektur szkolnych. W liceum nie będzie "Małej Apokalipsy" Tadeusza Konwickiego i "Antygony w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego. Dzieła Leszka Kołakowskiego zastąpić ma twórczość Karola Wojtyły. Poza tym w 2022 roku w planie lekcji uczniów szkół średnich pojawi się nowy przedmiot: historia Polski XX i XXI wieku.

Internetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisuInternetowa Szkoła Rodzenia - nowy projekt serwisu eDziecko.pl

Rok szkolny 2021/2022: religia lub etyka

Przemysław Czarnek jakiś czas temu jako gość radiowej "Jedynki" zapowiedział, że planuje przywrócenie w szkołach obligatoryjnego wyboru między religią a etyką

Wybór niczego oznacza osłabienie wychowawczej funkcji szkoły, a szkoła ma funkcję wychowawczą, służebną wobec funkcji wychowawczej rodziny, ale jednak konieczną. I dlatego jeśli ktoś nie wybiera religii, będzie musiał wybrać etykę

- powiedział. W innej rozmowie (także w radiowej "Jedynce") dodał: 

Chcemy wrócić do tego, co było kilkanaście lat temu w polskiej szkole – czyli jeśli ktoś nie chciał chodzić na religię – bo przecież nie musi, bo religia nie jest i nie będzie obowiązkowa – to będzie chodził na etykę.

Przemysław Czarnek powiedział, że przepisy ulegną zmianie już w nadchodzącym roku szkolnym, ale może minąć nawet kilka lat, zanim zapis wejdzie w życie Wszystko m.in. z powodu braku nauczycieli etyki. Resort edukacji zlecił już kilku ośrodkom akademickim kształcenie ich w ramach studiów podyplomowych. 

Zobacz wideo Czy lęk przed pająkami jest uzasadniony? Wyjaśniamy [PRACOWNIA BRONKA]

Gdy nowe przepisy wejdą w życie, oznacza to, że uczniowie, którzy do tej pory nie uczęszczali na lekcje religii (które często zamiast być pierwszą lub ostatnią lekcją, odbywały się w środku dnia lekcyjnego) nie będą mieli okienka. Będą musieli chodzić na etykę.

Rodzic o powrocie dzieci do szkół: 'Dzieci powinny wrócić do szkoły, bo niedługo naprawdę staną się analfabetami'Kto wraca do szkoły od września? "Liczymy, że szczepienia przyspieszą"

Więcej o: