Kto wraca do szkoły od września? Niedzielski: "Liczymy, że szczepienia przyspieszą pod koniec wakacji"

Kto wraca do szkoły od września? Uczniowie i ich rodzice obawiają się nauki w trybie zdalnym. Resorty edukacji i zdrowia szykują się na rozpoczęcie roku szkolnego w trybie stacjonarnym, ale wobec groźby czwartej fali epidemii koronawirusa na razie nie ma stu procentowej pewności, że tak się stanie.

Kto wraca do szkoły od września? Miejmy nadzieję, że wszyscy. Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2022 będzie mieć miejsce 1 września (środa). To za 29 dni. Przez ten czas wiele się jeszcze może zmienić, jednak ministerstwa zdrowia i edukacji przygotowują się do nauki w trybie stacjonarnym. 

Kto wraca do szkoły od września?

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki w rozmowie z "Polsat News" powiedział:

Jesteśmy przekonani, że jesteśmy w stanie zapewnić możliwość pójścia do szkoły dzieci w trybie stacjonarnym od 1 września. Chyba że czwarta fala będzie tak samo groźna i tak samo szkodliwa jak trzecia fala, zapełnią się szpitale, zapełnią się szpitale dodatkowe. W takiej sytuacji będziemy reagować konkretnymi decyzjami. Na dziś tego nie przewidujemy. 

Uczniów i ich rodziców, którzy obawiają się nauki zdalnej uspokoił też minister zdrowia Adam Niedzielski:

Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że wracamy normalnie do szkoły. Nie wydaje się, by do końca sierpnia tak przyspieszyły zakażenia, byśmy musieli zmieniać tę decyzję

- zapewnił. 

Zobacz wideo Skąposzczety (czyli dżdżownice) opanowały świat. I bardzo dobrze [PRACOWNIA BRONKA]

Przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 już się rozpoczęły. Na stronie gov.pl opublikowano informację:

Przygotowujemy się do stacjonarnej pracy szkół od 1 września. Wspólnie z MZ, GIS, RARS oraz innymi instytucjami podejmujemy szereg działań, które w znaczny sposób przyczynią się do przeciwdziałania COVID-19 i umożliwią bezpieczną naukę w szkołach i placówkach w czasie pandemii.

Kto wraca do szkoły od września? Tylko zaszczepieni? 

Polska Akademia Nauk zarekomendowała obowiązkowe testy dla uczniów, ale na razie rząd nie zdecydował się na ich wprowadzenie. Adam Niedzielski, minister zdrowia zapowiedział, że to, jak będą wyglądać zasady funkcjonowania szkół i panujące w nich obostrzenia, będzie zależało od tego, ilu uczniów się zaszczepi. 

Liczymy, że szczepienia przyspieszą pod koniec wakacji [...] Rozważamy, czy podobne rozwiązanie jak w przypadku zakładów pracy nie byłoby racjonalne, czyli szkoły o wysokim poziomie zaszczepienia byłyby zwolnione z obowiązku nauki zdalnej czy hybrydowej

– powiedział "Faktowi" Niedzielski.

Więcej o: